PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Syndrom maski atakuje zęby

Autor: miro • Źródło: ms
12-02-2021, 11:50
Syndrom maski atakuje zęby Maseczki a stan zdrowia jamy ustnej (fot. unsplash)
„Syndrom maski” jest określeniem używanym do opisania skutków ubocznych zauważonych w jamie ustnej, a wynikających z noszenia przez dłuższy czas maseczki higienicznej na twarz.

Colgate wymienia na swojej stronie internetowej potencjalne szkodliwe skutki długotrwałego noszenia masek, które mogą obejmować: suchość w ustach, nieświeży oddech, a nawet próchnicę i choroby dziąseł. 

Joseph Weber, dentysta w Weber Dental w Gainesville, powiedział, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy był świadkiem 20-25 proc. wzrostu ubytków w zębach u swoich pacjentów, nawet u tych, którzy regularnie umawiają się na wizyty stomatologiczne i dbają o higienę jamy ustnej.

Weber mówi, że powiązał wzrost problemów z jamą ustną z długotrwałym noszeniem maseczek. Zakrywanie twarzy powoduje, że większość ludzi oddycha przez usta, a to może prowadzić do suchości w ustach - powiedział.

Jak wiadomo, ludzka ślina działa jak naturalny środek czyszczący zęby i może pomóc hamować tworzenie się kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Zatem im bardziej suche usta, tym mniejsza ochrona przed próchnicą i infekcją dziąseł.

- Niestety, wielu ludzi ma suchość w ustach z powodu stosowania leków, które zażywają z powodu wieku lub stanu chorobowego.

Z kolei Ben Hawkins, dentysta z Hawkins Family Dental w Gainesville, powiedział, że nie zaobserwował wzrostu wskaźnika ubytków u swoich pacjentów. Ale jeśli ludzie odczuwają „suchość w ustach” po noszeniu maski - zapewne będzie obserwowana większa liczba przypadków próchnicy zębów w ciągu następnego roku lub dwóch. 

- Jeśli masz zdrowy ząb i zaczynasz odczuwasz suchość w ustach, to nie jest tak, że w tym miesiącu skazany jesteś na ubytki - powiedział Hawkins. – To musi być chroniczna suchość w ustach. Jeśli masz osłabione zęby - ten proces będzie zaobserwowany więcej.

Sally Evans-Hatcher, dentystka w Lanier Dental Group, powiedziała, że ​​ostatnio nie była świadkiem wzrostu próchnicy, ani problemów z dziąsłami u swoich pacjentów, ani też nie znalazła żadnego mocnego dowodu naukowego, który łączy noszenie maski z negatywnymi skutkami ubocznymi w jamie ustnej. 

Dentysta powiedziała jednak, że ​​w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaobserwowała 15-20 proc. wzrost problemów stomatologicznych wywołanych stresem. Także Hawkins zauważył, że ostatnio przybyło "strukturalnych chorób zębów związanych ze stresem”. Do tego typu dolegliwości należą złamania zębów, recesja dziąseł i dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego.

Sally Evans-Hatcher powiedziała, że ​​co najmniej jedna pacjentka codziennie przychodzi do niej ze złamanym zębem.

- Większość przypadków zaciskania i zgrzytania ma miejsce, gdy mózg nie jest aktywny i nie może "nakazać ciału rozluźnienia" - powiedziała. 

Weber powiedział, że oferuje swoim pacjentom kilka wskazówek, jak zapobiegać negatywnym skutkom suchości w ustach:
- nie zakładaj maski w samochodach;
- myj zęby dłużej pastą z fluorem lub sodą oczyszczoną;
- stosuj nici dentystycznej każdego dnia;
- wypłucz usta płynem do jamy ustnej, a zanim go wyplujesz, weź szczoteczkę do zębów bez pasty do zębów i umyj zęby;
- pij więcej wody;
- rozważ wizytę u dentysty co kilka miesięcy;
- oddychaj w maseczce przez nos.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
maseczki higieniczne   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH