FDI informuje, że w obchodach tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) wzięło udział ok. 95 krajów na całym świecie, 65 organizacji stomatologicznych, a także 30 stowarzyszeń studentów stomatologii.

Zobacz jak infoDENT24.pl informował o ŚDZJU 2015 tutaj

- Świat celebruje ten dzień na swój sposób. Nie ma tutaj żadnych wytycznych. Doceniamy zarówno poważne debaty z udziałem decydentów, jak i inicjatywy młodych dentystów lub studentów, które nierzadko przybierają formę zabawy - mówiła w rozmowie z portalem infoDENT24.pl Tin Chun Wong, prezes Światowej Federacji Dentystycznej FDI.

Jak ŚDZJU obchodziło polskie środowisko stomatologiczne?

Kluczowy przekaz

Kilka dni przed ŚDZJU (20 marca) do mediów trafiła informacja prasowa, że w Polsce inicjatorami wydarzenia są: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polski Czerwony Krzyż. W ślad za informacją podano kilka, niestety smutnych danych statystycznych dotyczących próchnicy w Polsce, wraz z komentarzami ekspertów. Kiedy poprosiliśmy o doprecyzowanie, jakie aktywności zamierzają podjąć w tym dniu inicjatorzy, otrzymaliśmy odpowiedź, że PTS, PTSD i PCK „przede wszystkim wychodzą do społeczeństwa z komunikacją, jak prawidłowo dbać o zęby, aby zminimalizować ryzyko próchnicy".

- Organizacje te zwracają uwagę, że próchnica zębów to problem społeczny w Polsce. Dlatego w dyskusję na ten temat chcą zaangażować polski rząd oraz inne instytucje, aby zastanowić się jak kształtować model opieki stomatologicznej w Polsce - poinformowano portal infoDENT24.pl.

Jakie praktyczne działania podjęto?

PTS, PTSD i PCK informują, że wspierają program edukacyjno-profilaktyczny "Chroń Dziecięce Uśmiech", w ramach którego dzieci ze szkół podstawowych biorą udział w lekcjach na temat prawidłowej higieny jamy ustnej i bezpłatnych przeglądach stomatologicznych. Warto jednak pamiętać, że za inicjatywą stoi producent gum do żucia, a sama akcja nie ma związku z ŚDZJU.
Inicjatorzy ŚDZJU planowali realizację bezpłatnych przeglądów stomatologicznych w Sejmie, aby zwrócić uwagę posłów na aktualną sytuację w Polsce i potrzebę działania, ale nie mamy informacji, aby taką akcję udało się zrealizować.

- Odziały regionalne PTS (ponad 30 w Polsce) będą prowadzić spotkania regionalne i specjalną komunikację do lekarzy dentystów dot. "Wizji 2020" FDI - poinformowali organizatorzy.

Anna Lella, prezydent elekt ERO-FDI i członkini Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreśla, że Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej FDI ma przede wszystkim na celu promocję w społeczeństwie zdrowia jamy ustnej i zwiększanie świadomości społecznej w tym zakresie.

- Inicjatywy podejmowane przy okazji ŚDZJU - zarówno na poziomie krajowym, jak i światowym - są kierowane przede wszystkim do pacjentów za pośrednictwem mediów, a nie do samych lekarzy dentystów - mówiła infoDENT24.pl.

Media ogólnopolskie jak i branżowe dość aktywnie zwracały uwagę na obchody ŚDZJU. Najczęściej cytowaną informacją (za Polską Agencją Prasową) była ta, z której dowiedzieliśmy się, że 94 proc. Polaków uważa, że zjedzenie jabłka zastępuje umycie zębów. Badanie zostało zrealizowane na próbie ogólnopolskiej 1 079 osób w ostatnim kwartale 2014 r. na zlecenie jednego z producentów past do zębów i innych produktów do higieny jamy ustnej i wykazało również, że jedna czwarta Polaków szczotkuje zęby zaledwie raz dziennie.

Dentyści - wybrali KRAKDENT zamiast ŚDZJU?

W obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej włączyli się lekarze dentyści. W większości przypadków wykorzystali wydarzenie do organizacji bezpłatnych przeglądów jamy ustnej.

Akcje takie przeprowadzono m.in. w gabinecie dentystycznym Bielik w Łodzi, Centrum Stomatologiczno-Medycznym Vitrodent w Słupsku, Dentineo w Gdańsku, Centrum Medycznym ORTO-OPTYMIST w Lublinie, przychodni Marii Kietlińskiej edentika w Zamościu. Bezpłatne badania jamy ustnej połączone z instruktażem higieny i wybarwianiem płytki zorganizowało Koło Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii UM w Poznaniu.

Poza drzwi gabinetu wyszli właściciele Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed, którzy celbrowali ŚDZJU w jednej z galerii handlowych. Były pokazy taneczne i wokalne. Fachowych porad udzielali: psycholog, stomatolog i deietetyk. Dla dzieci i rodziców przygotowano szereg konkursów, quizów i zgadywanek. Organizatorzy akcji wyróżnili ogólnoświatowe hasło obchodów (Smile for life) oraz zwracali uwagę, że choroby zębów, dziąseł i tkanek przyzębia przyczyniają się do powstania innych schorzeń, m.in. układu krążenia. Akcję przygotowywano kilka miesięcy. - Chcemy, aby dotarła do jak najliczniejszej grupy odbiorców - mówiła infoDENT24.pl Anna Kubiak z CSE Multimed.

Podobny trop obrali właściciele Centrum Stomatologicznego Zakopianka w Krakowie, którzy specjalny poradnik poświęcony profilaktyce (wydany z okazji ŚDZJU) promowali w jednym z centrów handlowych.

O tym, że codzienne obowiązki związane ze szczotkowaniem zębów mogą dostarczać dzieciom sporo frajdy i nie muszą kojarzyć się z nudną powinnością przypominała 20 marca Fundacja Kraina Zdrowia.

- Najważniejsze to nasz dobry przykład płynący od rodziców i prawidłowe nawyki - podkreśla Ilona Stasiowska, wolontariuszka Fundacji Kraina Zdrowia. - Jeśli my dbamy o regularne wizyty u dentysty, o to co jemy i codziennie myjemy zęby, to nasze dziecko nie będzie mieć żadnych problemów z próchnicą - dodaje Stasiowska.

Fundacja Kraina Zdrowia z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej zaangażowała się w przeprowadzenie warsztatów w jednym z krakowskich przedszkoli. 

- Przeprowadzone zostaną warsztaty dla dzieci w domach dziecka, a wolontariusze Fundacji zawitają także do jednego ze szpitali, aby edukować małych pacjentów na oddziale. Projekt przewiduje też przeprowadzenie szerszej kampanii medialnej, której celem jest nagłośnienie problemu - informowali organizatorzy.

20 marca obserwowaliśmy również, czy polscy dentyści wykorzystali narzędzia promocyjne przygotowane przez FDI z okazji ŚDZJU. Kilku na pewno zmieniło zdjęcie w tle lub opublikowało specjalny plakat - ilu dokładnie, sprawdzamy to w FDI, ale raczej nie będzie to oszałamiająca liczba.  

Samorząd nie dał przykładu

20 marca na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej pojawiła się krótka informacja o ŚDZJU oraz linki do witryn FDI i „Gazety Lekarskiej". Na łamach największego lekarskiego medium opublikowano tekst Anny Lelli, prezydenta elekta ERO-FDI, wspominaną już wcześniej informację prasową z komentarzem m.in. prof. Bartłomieja W. Lostera oraz kilka ciekawostek związanych z ŚDZJU.

Jeszcze kilka lat temu NRL organizowała konferencję z okazji ŚDZJU. W tym roku centralnych uroczystości nie było.

W obchody ŚDZJU włączyła się natomiast Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Delegatura w Radomiu, która zorganizowała dla dzieci konkurs prac plastycznych o tematyce "Uśmiechaj się przez całe życie". Do konkursu zaproszono dzieci i młodzież uczestniczące w zajęciach Młodzieżowego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Każdy uczestnik mógł zgłosić do konkursu dowolną liczbę prac plastycznych w formie swobodnej realizacji plastycznej lub plakatu wykonanego dowolną techniką plastyczną.

Sukces, czy... sukces?

Z analiz FDI wynika, że w 2014 r. o ŚDZJU dowiedziało się ponad 16 milionów osób na całym świecie. Na tegoroczne dane przyjdzie nam poczekać co najmniej kilka miesięcy. Do ilu Polaków trafił przekaz, tego najpewniej się nie dowiemy.

Czuć pewien niedosyt, ponieważ nie wykorzystano okazji do debaty z przedstawicielami resortu zdrowia, zawiodły niektóre organizacje branżowe, nikt nie pokusił się o organizację ogólnopolskiej konferencji, z której wnioski przekazane zostałyby decydentom. Szkoda tym bardziej, że ŚDZJU zbiegł się z targami KRAKDENT, które skupiają dużą cześć przedstawicieli branży. Z drugiej strony wyraźnie widać, że o zdrowiu jamy ustnej 20 marca br. było głośniej niż w latach ubiegłych, głównie dzięki mediom i lekarzom dentystom.