PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej: jest mapa drogowa

Autor: miro • Źródło: ms
15-03-2021, 13:12
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej: jest mapa drogowa ŚDZJU 2021 - praca jako forma świętowania (fot. archiwum)
Co warto zrobić w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca)? Jest wiele koncepcji, które warto rozważyć i wdrożyć. To pomysły kierowane przede wszystkim do lekarzy dentystów. Od kilku lat aktywne w tym względzie jest szczególnie Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, łącząc siły z wieloma partnerami z branży i spoza niej.

Co warto wiedzieć o obchodach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2021? 

ŚDZJU idea

Idea Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (w skrócie ŚDZJU) zrodziła się w 2008 r. Inicjatorem wydarzenia jest Światowa Federacja Dentystyczna FDI. W ujęciu globalnym mówimy o World Oral Health Day (w skrócie WOHD). Każdego roku FDI stara się podejmować inny temat, ale wiodącym przekazem jest znaczenie zdrowia jamy ustnej dla całego organizmu.

www.worldoralhealthday.org.

ŚDZJU - PTS 

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne od 2018 roku jest organizatorem kampanii „Polska mówi #aaa!” (www.polskamowiaaa.pl), wspierającej obchody ŚDZJU. W poprzednich latach istotnym propagatorem obchodów była Naczelna Izba Lekarska, obecnie jeden z partnerów PTS. Głównym celem PTS jest promocja ŚDZJU oraz inspirowanie różnych środowisk do podejmowania w tym dniu inicjatyw o charakterze profilaktycznym lub edukacyjnym.

ŚDZJU: motyw przewodni 2021

„Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Świadomy pacjent, świadomy lekarz” – to główne hasło tegorocznych obchodów. W tym roku nagłaśniane są korelacje pomiędzy stanem uzębienia a występowaniem i leczeniem chorób przewlekłych. Innymi słowy trzeba wyjaśniać pacjentom oraz ich lekarzom, jaki wpływ ma kondycja zębów na występowanie, przebieg czy rozwój takich chorób jak: cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia poznawcze etc.

Miesiąc zdrowia jamy ustnej

W 2019 r. PTS, za pomocą specjalnej uchwały, ustanowiło Marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej. W ten sposób zamiast jednego dnia święta, mamy ich 31! Przypominamy również, że 5 marca obchodzimy Światowy Dzień Dentysty.

ŚDZJU mapa inicjatyw

Mapa to jeden z kluczowych elementów corocznych obchodów. Na mapę można samodzielnie zgłaszać inicjatywy podejmowanie w ramach #ŚDZJU. Swoje pomysły dodają gabinety dentystyczne, przedszkola, szkoły oraz różne instytucje. Ważnym ogniwem obchodów – dostępnym na mapie – jest baza bezpłatnych przeglądów dentystycznych.

ŚDZJU konferencja prasowa

Zaplanowana jest na 19 marca o godz. 10.30. Transmisja spotkania przeprowadzonego wyłącznie online odbędzie się na profilu FB Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. W wydarzeniu potwierdzili udział specjaliści z zakresu: stomatologii, kardiologii, psychiatrii, nefrologii, diabetologii oraz podstawowej opieki zdrowotnej.

ŚDZJU badania ankietowe 

Tak jak w poprzednich latach organizatorzy prowadzą badania ankietowe sprawdzające świadomość stomatologiczną lekarzy i pacjentów. W tym roku zapraszają do udziału w dwóch krótkich ankietach:

Ankieta dla pacjentów
Ankieta dla lekarzy

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH