
- Infekcje stomatologiczne są jedną z wielu możliwych przyczyn, które mogą doprowadzić do sepsy
- Do takiej infekcji dochodzi, gdy bakterie atakują miazgę zęba lub otaczającą tkankę dziąseł. Zakażenie może powodować ból, obrzęk i zaczerwienienie w dotkniętym obszarze. Jeśli infekcja przeniknie do krwiobiegu, pacjentowi grozi posocznica
- Zapobieganie poważnym infekcjom stomatologicznym i sepsy sprowadza się do przestrzegania właściwej higieny jamy ustnej oraz regularnych kontroli u dentysty. Ważne, aby niezwłocznie zwrócić się o pomoc stomatologiczną w przypadku jakichkolwiek objawów infekcji, takich jak ból, obrzęk lub zaczerwienienie jamy ustnej
Sepsa. Jako skutek infekcji stomatologicznej
Sepsa to stan zagrażający życiu, w którym rozregulowana odpowiedź immunologiczna gospodarza na infekcję prowadzi do dysfunkcji narządów i uszkodzenia tkanek. Każdy rodzaj infekcji może ją wywołać, ale najczęściej występuje w odpowiedzi na infekcje bakteryjne dróg moczowych, przewodu pokarmowego, układu oddechowego i ran skóry.
Niestety, zdarza się także, jako efekt infekcji stomatologicznej. Chociaż w literaturze dotyczącej sepsy rzadko przytacza się zębopochodną przyczynę ogólnego zakażenia, ważne by dentyści byli świadomi objawów sepsy, podkreśla British Dental Journal.
Posocznica szybko pogarsza stan pacjenta, u niektórych osób pojawia się gorączka ponad 38°C, u innych temperatura ciała spada poniżej 36°C. Chory odczuwa dreszcze i znaczne osłabienie. Wzrasta częstotliwość pracy serca i oddechu, pojawia się duszność.
Posocznicy towarzyszyć mogą bóle mięśni i brzucha, wymioty, zaburzenia świadomości. Czasami występuje wysypka. Wcześnie podjęte i właściwe leczenie sepsy znacząco zwiększa szansę pacjenta na całkowity powrót do zdrowia.

Czytaj więcej
Rusza Akademia Asysty i Higieny Medicover StomatologiaSmutne doświadczenia Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii
Sepsa zębopochodna to najbardziej drastyczny przykład skutków zaniedbywania zdrowia jamy ustnej. Niestety także u dzieci.
- Dzieci trafiały do nas nawet na intensywną terapię z powodu sepsy. Te dzieci, które mają zepsute zęby, prowadzone niewłaściwie, nie mogą być leczone w trybie planowym, w ramach chirurgii dziecięcej – mówił dla TVP3 Kielce dr n. med. Przemysław Wolak, kierownik Kliniki Chirurgii, Urologii i Traumatologii WSZ w Kielcach.
Takie powikłania mogłyby mieć miejsce w przypadku 11- chłopca, któremu lekarze musieli usunąć korzenie pozostałe po zniszczonych przez próchnicę stałych zębach, aby nie doszło do zakażenia po operacji. W przeciwnym wypadku wysiew bakterii do krwi mógłby spowodować stan zapalny, który błyskawicznie opanowałby cały organizm.

Czytaj więcej
Powikłania po sedacji. Nawet u co 12. dzieckaPrzyczyny stomatologiczne sepsy
Sepsa, jako skutek poważnych zaniedbań zdrowia jamy ustnej może być spowodowana przez infekcje zębów, dziąseł lub innych struktur stomatologicznych, jednak jej wystąpienie zazwyczaj ma związek z wcześniejszymi problemami organizmu, takimi jak na przykład obniżenie odporności, przewlekłe leczenie, niedawno przebyta operacja, problemy kardiologiczne czy cukrzyca.
Do potencjalnych stomatologicznych przyczyn sepsy należą:
- nieodpowiednio leczone zakażenie zęba (głęboka próchnica lub zapalenie miazgi), bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu i rozprzestrzeniać się po całym organizmie, powodując stan uogólniony zapalny,;
- choroba przyzębia,
- wszczepianie implantów dentystycznych lub chirurgia szczękowa, gdzie może dojść do zakażenia pooperacyjnego,
- zakażenie po zabiegach stomatologicznych, jeśli dojdzie do stanu zapalnego, a bakterie przedostaną się do krwiobiegu.
Komentarze