PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Światowy dzień nitkowania zębów. Dla efektu liczy się metoda

Autor: nieck • Źródło: Mars Wrigley
25-11-2022, 11:30
Światowy dzień nitkowania zębów. Dla efektu liczy się metoda Dla dobrej higieny jamy ustnej konieczne jest nitkowanie zębów Fot. Adobestock
25 listopada wyznaczono na Światowy Dzień Nitkowania Zębów. Używać nici dentystycznej trzeba, nawet jest ono konieczne, jednak bardzo ważny jest sposób, w jaki się nią posługujemy. Źle wykonane nitkowanie przynosi bowiem więcej szkody niż pożytku.
  • Nitkowanie zębów, szczotkowanie z pastą do zębów z fluorem, stosowanie płukanki i gumy do żucia, to cztery etapy dbania o dobrą higienę jamy ustnej
  • Nić stomatologiczna jest nadal zbyt rzadko przez pacjentów używana. Nadal nie mają świadomości znaczenia tej czynności dla zdrowia jamy ustnej 
  • 25 listopada wyznaczono na Dzień Nitkowania Zębów 

Dobra higiena jamy ustnej. Nitkowanie zębów do warunek

Pacjenci nadal często zaniedbują nitkowanie zębów. Wszelkie kampanie zwiększające świadomość korzyści płynących z tej czynności są więc bardzo potrzebne. Wśród tych działań ważną rolę odgrywa Dzień Nitkowania Zębów, przypadający na 25 listopada.

Mycie zębów rano i wieczorem to tylko pierwszy krok prawidłowej profilaktyki. Konieczne jest także używanie dodatkowych środków, takich jak nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust, żeby dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Używając samej szczoteczki do zębów, trudno jest uzyskać pożądany efekt. W przypadku wąskich przestrzeni międzyzębowych dobrze skorzystać z nici woskowanych, dostępnych na rynku. Nie należy zapominać również o dwóch pozostałych ważnych krokach. Żuciu bezcukrowej gumy zawsze wtedy, kiedy po jedzeniu czy piciu nie mamy możliwości umycia zębów oraz o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa – podkreśla prof. Marzena Dominiak, Prezydentka Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w rozmowie z firmą Mars Wrigley.

 Nitkowanie zębów. Co można zrobić źle

Z badań przeprowadzonych w Newcastle University wynika, że zaledwie co piąta osoba regularnie czyści zęby nićmi dentystycznymi (zwykle nie częściej jak dwa, trzy razy w tygodniu). Jednak tylko kilkanaście procent z osób nitkujących przestrzeń międzyzębową robi to poprawnie. Inni wyrządzają tą aktywnością więcej szkody niż pożytku.

Stosowanie nitki stomatologicznej wymaga dużej wprawy, w przeciwnym razie zamiast usuwania resztek pożywienia, pozostałego pomiędzy zębami, przesuwa się je w kierunku dziąseł, co stanowi wysoce niepożądany proces.

Kolejnym niebezpieczeństwem jest duże ryzyko doprowadzenia do mikroskaleczeń śluzówki, co dodatkowo sprzyja powstawaniu niebezpiecznych zapaleń.

Historia nici dentystycznej

Dzień Nitkowania ustanowiła w 2000 roku Amerykańska Krajowa Rada Nitkowania (National Flossing Council). Jednak sama historia nici dentystycznej jest znacznie dłuższa, gdyż sięga  XIX wieku. Za jej pomysłodawcę uważa się dentystę z Nowego Orleanu – Leviego Parmly – który w 1819 roku zaczął zachęcać swoich pacjentów do poszerzenia higieny jamy ustnej o używanie nici jedwabnej w celu pozbycia się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Wynalazek szybko zyskał wielkie zainteresowanie i zaczął być produkowany przez kolejne firmy. W latach 70. nić stała się produktem codziennego użytku, informuje Mars Wrigley. 

Dlaczego nitkować zęby

Resztki pokarmu pozostające między zębami mogą  zwiększać ryzyko stanów zapalnych dziąseł, chorób przyzębia, a także próchnicy zębów.  Skuteczność nitkowania zwiększa się, jeśli zostanie przeprowadzone  przed szczotkowaniem. Podczas czyszczenia przestrzeni międzyzębowych należy pamiętać, aby używać fragmentów tylko czystej nici. Nitkować zęby mogą zacząć dzieci już wieku nawet 8 lat. Optymalne jest nitkowanie rano i wieczorem. 

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH