PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Świadczenia stomatologiczne na NFZ. Czas na zmianę wycen

Autor: miro • Źródło: ms
25-06-2022, 08:59
Świadczenia stomatologiczne na NFZ. Czas na zmianę wycen Świadczenia stomatologiczne na NFZ niedofinansowane Fot. AdobeStock
Czy w najbliższym czasie planowane są zmiany w zakresie wyceny świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych - z takim pytaniem do ministra zdrowia zwrócił się poseł Kazimierz Matuszny.
  • Ubywa z każdym rokiem lekarzy dentystów zainteresowanych współpracą z NFZ
  • Stomatolodzy nie chcą pracować za stawki proponowane przez publicznego ubezpieczyciela, poza tym koszyk świadczeń jest zbyt ubogi
  • Czy Ministerstwo Zdrowia ma pomysł na zmiany niekorzystnej dla pacjentów sytuacji?

Nie ma chętnych do współpracy z NFZ

Poseł Kazimierz Matuszny zauważył, że w ostatnich latach drastycznie spada liczba świadczeniodawców realizujących kontrakty stomatologiczne w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarzy dentystów zainteresowanych współpracą z NFZ ubywa z każdym rokiem. Kontrakty wygasają, część jest rozwiązywana, a nowych umów nie przybywa w zadowalającym tempie.

Świadczenia stomatologiczne niedoszacowane

Parlamentarzysta słusznie zauważył, że środowisko stomatologów od lat zwraca uwagę na problem zakresu i wyceny świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych oraz na jednolite zasady rozliczania niektórych procedur, jak i dostosowania tabeli punktowej w zakresie części procedur do współczesnych standardów udzielania świadczeń.

Według posła leczenie stomatologiczne na koszt NFZ jest mocno niedoszacowane i dalekie od europejskich standardów. Wiele osób nie ma możliwości finansowych, aby poradzić sobie z problemem zdrowotnym bez korzystania wyłącznie ze świadczeń finansowanych przez NFZ.

Poseł postuluje wprowadzenie jednolitych zasad rozliczania procedur stomatologicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH