PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Świadczenia stomatologiczne – na co skarżą się pacjenci

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: ŁS
23-09-2013, 12:01
Świadczenia stomatologiczne – na co skarżą się pacjenci Świadczenia stomatologiczne – na co skarżą się pacjenci (Fot. Fotolia)
W II kwartale 2013 r. w Narodowym Funduszu Zdrowia rozpatrzono 93 skargi dotyczące leczenia stomatologicznego – dowiedział się infoDENT24.pl. Zastrzeżenia pacjentów nie zaskakują.

Kilka dni temu NFZ przedstawił dane dotyczące liczby skarg i wniosków za II kwartał 2013 r. Dotyczą one przede wszystkim: naruszenia praw pacjentów w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez świadczeniodawców posiadających umowy z NFZ, przewlekłego lub biurokratycznego załatwiania spraw, zaniedbania lub nienależytego wykonywanie zadań przez pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia.

Łącznie w wymienionym okresie zgłoszono 1149 skarg i wniosków. 93 (8 proc.) z nich dotyczyło świadczeń stomatologicznych:

- 44 skarg - w zakresie protetyki,
- 39 skarg dotyczących stomatologii ogólnej,
- 8 skarg dotyczących ortodoncji
- 2 skargi zakwalifikowano jako inne.

Na co skarżą się pacjenci stomatologiczni? Przede wszystkim na dostępność i jakość udzielanych świadczeń. NFZ przyjął również zastrzeżenia dotyczące: odmowy udzielenia gwarantowanego świadczenia opieki zdrowotnej, w tym dziecku z bólem, odmowy wykonania protezy, jakości wykonanych protez zębowych, nieprzestrzegania harmonogramu pracy przez lekarza oraz długiego czasu oczekiwania na świadczenia w zakresie stomatologii ogólnej.

Pacjenci skarżyli się również na pobieranie opłat za gwarantowane świadczenia oraz przekazywali zastrzeżenia do organizacji udzielania świadczeń.

Wśród skarg dotyczących leczenia stomatologicznego 34 skargi dotyczyły dostępności do świadczeń, 44 - jakości udzielonych świadczeń a 15 zakwalifikowano jako pozostałe.

Większość skarg zgłoszono w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia - 1079, w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia - 70 skarg i 1 wniosek.

W porównaniu do IV kwartału 2012 r. liczba skarg na świadczenia stomatologiczne zmalała o 0,8 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   skargi na dentystów   leczenie stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH