PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stulecie nauczania stomatologii akademickiej w Warszawie

Autor: miro • Źródło: ms
22-04-2021, 12:04
Stulecie nauczania stomatologii akademickiej w Warszawie Stomatologia w Warszawie dzisiaj i sto lat temu
WUM zaprasza na obchody "Stulecia Nauczania Stomatologii Akademickiej w Warszawie". Wydarzenie zaplanowano na 23 kwietnia 2021 r. w formule hybrydowej.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong oraz dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk zapraszają zainteresowanych na uroczystość obchodów "Stulecia Nauczania Stomatologii Akademickiej w Warszawie", która odbędzie się 23 kwietnia 2021 (piątek) o godzinie 9:30 w auli im. prof. Janusza Piekarczyka, Centrum Dydaktyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Księcia Trojdena 2a.

Zgłoszenia uczestnictwa tutaj 

Państwowy Instytut Dentystyczny w Warszawie, powołany został do życia w 1920 r. rozporządzeniem ministra zdrowia publicznego Tomasza Janiszewskiego. Instytut nie miał statusu akademickiego, a tylko zawodowy. Początki nie były łatwe m.in. dlatego, że twórcy polskiej dentystyki prof. Wincenty Łepkowski - w Krakowie i prof. Antoni Cieszyński - we Lwowie odrzucali proponowane im wykłady w PID. Na szczęście w Warszawie pracowali także inni wybitni stomatolodzy z wykształceniem akademickim m.in. Hilary Wilga, Alfred Meissner, Marian Zeńczak, Franciszek Zwierzchowski, którzy walczyli o jakość i prestiż PID. Status instytucji wzrósł po przekształceniu jej w Akademię Stomatologiczną.

Pierwotnie PID-owi, który nie posiadał pełnych praw akademickich, patronował Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego. Kadra naukowa Wydziału uzupełniała obsadę nauczycieli akademickich Instytutu i była gwarancją wysokiego poziomu nauczania. W 1933 przemianowano tę uczelnię na Akademię Stomatologiczną. Działała ona do 1949 r., kiedy została włączona jako Oddział Stomatologiczny do Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

**

WUM ma okazję godnie świętować stuletnią rocznicę, gdyż uczelnia 9 października 2019 r. wzbogaciła się o nowoczesne Uniwersyteckie Centrum Stomatologii. 

Przez wiele, wiele lat kadra dydaktyczna, studenci, pracownicy naukowi, Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM, musieli pracować, studiować i leczyć w warunkach dalekich od normalności.

Nowoczesny budynek mieści się na terenie kampusu Banacha, przy ul. Binieckiego 6. To największe w Polsce i najnowocześniejsze w polskich uczelniach medycznych centrum stomatologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
WUM   stomatologia   Dorota Olczak-Kowalczyk  

POLECAMY W SERWISACH