PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stres i frustracja. Wysiłek ponad miarę. Niedzielski o pracy lekarzy

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
09-06-2022, 13:23
Stres i frustracja. Wysiłek ponad miarę. Niedzielski o pracy lekarzy raca medyków w epidemii, ich wysiłek był czasami ponad standardowe możliwości Fot. Shutterstock
Trwa Kongres Humanizacji Medycyny. System opieki zdrowotnej przez ostatnie dwa lata epidemii został bardzo mocno doświadczony. To (…) idealny czas, idealne miejsce, (…) żeby dyskutować na ten temat, powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
  • Rozpoczął się Kongres Humanizacji Medycyny w Warszawie, który trwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym 
  • Biorący udział w kongresie minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że poprawę stanu zdrowia pacjenta warunkuje nie tylko sprzęt i sposób leczenia, ale także relacja z lekarzem i wzajemne zrozumienie  
  • Kongres adresowany jest do osób związanych zawodowo z funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej:  pracowników jednostek ochrony zdrowia, nauczycieli akademickich, studentów kierunków medycznych, organizacji  pacjenckich,  dyrektorów i menadżerów szpitali

Dyskusja o humanizacji medycyny. Bardzo na czasie, powiedział minister zdrowia

Kongres - jak wskazują jego organizatorzy - adresowany jest do pracowników jednostek ochrony zdrowia, nauczycieli akademickich, etyków, studentów kierunków medycznych, nauk o zdrowiu, nauk humanistycznych i społecznych, organizacji pozarządowych reprezentujących pacjentów, dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowia oraz dyrektorów i menadżerów szpitali.

Otwierając kongres minister podkreślił, że kongres gromadząc wiele autorytetów pokazuje, jak ważna jest problematyka, której jest poświęcony.  - To jest idealny temat, idealny czas, idealne miejsce, (…) żeby dyskutować na ten temat - powiedział.

Wskazał, że system opieki zdrowotnej przez ostatnie dwa lata epidemii został bardzo mocno doświadczony. - Praca medyków w epidemii, ich wysiłek był czasami ponad standardowe możliwości, co rodzi konsekwencje w postaci m.in. stresu i frustracji - mówił.

Pandemia. Czas pytań o istotę leczenia

Dodał, że czas pandemii to także czas dynamicznego rozwoju technologii.

- Wyzwania technologiczne to kolejny ważny wymiar w kontekście relacji zespołu medycznego i pacjenta - zaznaczył.

Niedzielski stwierdził, że w obecnych warunkach - i zmęczenia po epidemii i zmian technologicznych - stawianie fundamentalnych pytań dotyczących istoty leczenia, istoty relacji pacjent-lekarz.

- Mam nadzieję, że nasze dyskusje będą prowadziły do wzmocnienia wartości osobistego, bezpośredniego kontaktu między pacjentem i lekarzem - dodał.

Niedzielski akcentował, że poprawa stanu zdrowia pacjenta jest uwarunkowana infrastrukturą, sprzętem, sposobem leczenia, ale też relacją z lekarzem i wzajemnym zrozumieniem. Dyskusja o humanizacji medycyny powinna skupiać się - jak mówił - na komunikacji, zaufaniu i empatii. Wyraził nadzieję, że dyskusje przełożą się na konkretne projekty. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   lekarz dentysta   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH