
- Rozpoczął się Kongres Humanizacji Medycyny w Warszawie, który trwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
- Biorący udział w kongresie minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że poprawę stanu zdrowia pacjenta warunkuje nie tylko sprzęt i sposób leczenia, ale także relacja z lekarzem i wzajemne zrozumienie
- Kongres adresowany jest do osób związanych zawodowo z funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej: pracowników jednostek ochrony zdrowia, nauczycieli akademickich, studentów kierunków medycznych, organizacji pacjenckich, dyrektorów i menadżerów szpitali

Czytaj więcej
Tego twój dentysta nie znosi. Czego nie robić u dentystyDyskusja o humanizacji medycyny. Bardzo na czasie, powiedział minister zdrowia
Kongres - jak wskazują jego organizatorzy - adresowany jest do pracowników jednostek ochrony zdrowia, nauczycieli akademickich, etyków, studentów kierunków medycznych, nauk o zdrowiu, nauk humanistycznych i społecznych, organizacji pozarządowych reprezentujących pacjentów, dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowia oraz dyrektorów i menadżerów szpitali.
Otwierając kongres minister podkreślił, że kongres gromadząc wiele autorytetów pokazuje, jak ważna jest problematyka, której jest poświęcony. - To jest idealny temat, idealny czas, idealne miejsce, (…) żeby dyskutować na ten temat - powiedział.
Wskazał, że system opieki zdrowotnej przez ostatnie dwa lata epidemii został bardzo mocno doświadczony. - Praca medyków w epidemii, ich wysiłek był czasami ponad standardowe możliwości, co rodzi konsekwencje w postaci m.in. stresu i frustracji - mówił.

Czytaj więcej
Lista Top 100 karier zawodowych. Medycy mają najlepiejPandemia. Czas pytań o istotę leczenia
Dodał, że czas pandemii to także czas dynamicznego rozwoju technologii.
- Wyzwania technologiczne to kolejny ważny wymiar w kontekście relacji zespołu medycznego i pacjenta - zaznaczył.
Niedzielski stwierdził, że w obecnych warunkach - i zmęczenia po epidemii i zmian technologicznych - stawianie fundamentalnych pytań dotyczących istoty leczenia, istoty relacji pacjent-lekarz.
- Mam nadzieję, że nasze dyskusje będą prowadziły do wzmocnienia wartości osobistego, bezpośredniego kontaktu między pacjentem i lekarzem - dodał.
Niedzielski akcentował, że poprawa stanu zdrowia pacjenta jest uwarunkowana infrastrukturą, sprzętem, sposobem leczenia, ale też relacją z lekarzem i wzajemnym zrozumieniem. Dyskusja o humanizacji medycyny powinna skupiać się - jak mówił - na komunikacji, zaufaniu i empatii. Wyraził nadzieję, że dyskusje przełożą się na konkretne projekty.

Czytaj więcej
Praca dla dentysty za 70 tys. funtów miesięcznie

Komentarze