PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Strategia na czas II fazy epidemii w trakcie przygotowań

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
24-07-2020, 09:48
Strategia na czas II fazy epidemii w trakcie przygotowań Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, resort zdrowia przygotowuje się do  jesiennej II fazy epidemii. Chce zapewnić jak najszerwszy dostę do m.in. szczepień przeciw grypie i testów na obecność koronawirusa.

Wiceminister pytany o fazę epidemii, w jakiej w tej chwili jesteśmy stwierdził: to kolejna faza koronawirusa. Nie dzieliłbym jej na etapy. Przyznał jednak dalej, że umownie można ją nazwać drugim etapem. Dodał, że obserwowany wzrost liczby dziennych nowych zachorowań (czwartek - 418, środa - 380, wtorek - 399) to efekt po pierwsze poluzowania obostrzeń, po drugie nieprzestrzegania obowiązujących zaleceń, czyli zachowywania odpowiedniego dystansu, noszenia maseczek, używania środków do dezynfekcji rąk. Zapomnieliśmy już o tym - podsumował i dodał, że obecne zakażenia maja charakter "punktowy" - dotyczą imprez rodzinnych, zamkniętych skupisk ludzkich.

Kraska zaznaczył też, że resort szykuje się już na wzrost zachorowań jesienią, choć trudno powiedzieć, kiedy on nastąpi i w jakiej skali.

- Powołaliśmy zespół, który opracowuje strategię na II falę epidemii.  Zapewnił, że zespół w tej chwili analizuje doświadczenia krajów europejskich w związku z przebiegiem epidemii. Opracować ma m.in. strategię dotyczącą szczepień przeciw grypie oraz testów na obecność koronawirusa, by zapewnić jak najszerszy dostęp do nich. Równocześnie w ministerstwie odbywa się przegląd dotyczący działania opieki zdrowotnej. Resort opracowuje również plan przemodelowania szpitali jednoimiennych. -Nastał na to czas, by były one bardziej elastyczne do pojawiających się nowych przypadków - wyjaśnił.

Dodał, że ministerstwo będzie chciało przekazać tzw. szybkie testy diagnostyczne najpierw do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, a potem lekarzom podstawowej opieki, a liczba respiratorów jest wystarczająca. 

autorka: Klaudia Torchała

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH