PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologiczne „widmobusy” są całkiem realne

Autor: miro • Źródło: ms
25-09-2020, 08:11
Stomatologiczne „widmobusy” są całkiem realne Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (fot. archiwum)
Grupa posłów pytała ministra zdrowia o funkcjonowanie dentobusów, nazwanych przez nich „widmobusami”. Okazuje się, że w 2019 r. każdy z nich przyjmował średnio w ciągu dnia po 17 pacjentów.

- Problem z bezpłatną stomatologią jest o tyle zadziwiający, że politycy obozu rządzącego wielokrotnie przedstawiali gotowe recepty na jego rozwiązanie. Warto tutaj przypomnieć „dentobusy”, które powinny mieć miano „widmobusów”, czy też gabinety stomatologiczne w każdej szkole – uważa grupa posłów.

Posłanki i posłowie Dariusz Klimczak, Stefan Krajewski, Dariusz Kurzawa, Urszula Pasławska zapytali ministra zdrowia:
Ile „dentobusów” świadczy bezpłatne usługi stomatologiczne i ilu pacjentów skorzystało z usług takich mobilnych gabinetów?
W ilu szkołach od 2015 roku powstały gabinety stomatologiczne?
W ilu gminach (z podziałem na województwa) brak jest gabinetu stomatologicznego świadczącego bezpłatne usługi w ramach umowy z NFZ?

Odpowiedzi udzielił Waldemar Kraska sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Według danych Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w dentobusach udzielono świadczeń stomatologicznych 33 928 pacjentom, a w 2019 r. 66 742 pacjentom.

(Taka liczba pacjentów, po uwzględnieniu dni roboczych, ale bez odejmowania ferii i wakacji oznacza, że każdego dnia w każdym z dentobusów przyjmowano średnio po 17 pacjentów – przyp. red.).

Zgodnie z danymi Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w 2015 r. świadczeń udzielało 678 podmiotów zlokalizowanych w szkole. Obecnie w szkołach zlokalizowanych jest 796 miejsc udzielania świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. Należy przy tym zaznaczyć, że nie zawsze utworzenie gabinetu stomatologicznego w szkole jest działaniem optymalnym, uzasadnionym organizacyjnie i ekonomicznie. W niektórych sytuacjach, np. z powodu niewielkiej odległości i dogodnej komunikacji, korzystniejsze może być nawiązanie współpracy z podmiotem udzielającym świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży finansowanych ze środków publicznych działającym poza szkołą.

Ustawa z 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, dopuszcza w tym zakresie alternatywne rozwiązania. Zgodnie z ustawą lekarz dentysta sprawuje opiekę stomatologiczną nad uczniami w miejscu określonym w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Miejscem tym jest gabinet dentystyczny zlokalizowany w szkole, gabinet dentystyczny poza szkołą albo dentobus, prowadzone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą współpracujący ze szkołą. Rodzice oraz pełnoletni uczniowie mają także prawo wyboru innego lekarza dentysty.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia gwarantowane świadczenia stomatologiczne udzielane są w 2 337 gminach.

Liczba gmin, w których realizowane są gwarantowane świadczenia stomatologiczne (według OW NFZ)
DOLNOŚLĄSKI 163
KUJAWSKO-POMORSKI 132
LUBELSKI 203
LUBUSKI 75
ŁÓDZKI 148
MAŁOPOLSKI 185
MAZOWIECKI 307
OPOLSKI 68
PODKARPACKI 153
PODLASKI 110
POMORSKI 110
ŚLĄSKI 163
ŚWIĘTOKRZYSKI 100
WARMINSKO-MAZURSKI 106
WIELKOPOLSKI 217
ZACHODNIOPOMORSKI 97
ŁĄCZNIE 2337

Dodajmy, że według stanu z 1 stycznia 2020 r. w Polsce łącznie jest 2477 gmin – 1533 gmin wiejskich, 642 gmin miejsko-wiejskich oraz 302 gminy miejskie, w tym 66 gmin będących jednocześnie miastami na prawach powiatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH