PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologiczne skutki lockdownu na antypodach

Autor: nieck • Źródło: en
30-07-2021, 14:04
Stomatologiczne skutki lockdownu na antypodach Mężczyźni częściej pomijali w lockdownie mycie zębów niż kobiety (fot. Shutterstock)
Co dziesiąty Australijczyk nie przestrzegały reżimu szczotkowania zębów w trakcie lockdownu. Ponadto do zaniedbań częściej przyznawały się osoby mające małe dzieci.
  • Australijczycy nie są wyjątkiem, oni także zaniedbywali higienę jamy ustnej w w okresie surowych ograniczeń spowodowanych pandemią COVID-19.
  • Badania przeprowadzone w tym kraju ujawniają, że 10 proc. Australijczyków przestało w tym czasie regularnie myć zęby.
  • Na bakier z higieną częściej byli mężczyźni niż kobiety.

W Australii z okazji Tygodnia Zdrowia Stomatologicznego,  światło dzienne ujrzały wyniki sondażu na temat mycia zębów w ostatnim okresie. Okazuje się, że aż 2,7 mln Australijczyków ma na sumieniu mało sumienne przestrzeganie reguł codziennej higieny jamy ustnej. Łatwiej te zaniedbania przychodziły mężczyznom niż kobietom.

Noszenie maseczki jednak zbawienne dla zdrowia zębów

By dopełnić obrazu, należy też wziąć pod uwagę fakt, także ujawniony w ankiecie, że aż 1,9 mln ludzi zaczęło pilniej myć zęby, gdy musieli nosić maseczkę i uświadomili sobie, jak pachnie ich oddech. 

Bardziej skłonni do higienicznych zaniedbań byli rodzice dzieci poniżej 18 r. ż. Przyznawali się do niemycia zębów przynajmniej raz w tygodniu. Po drugiej stronie są ci rodzice (w  mniejszości  bo jeden na czterech), którzy twierdzili, że chcąc być dobrym wzorem do naśladowania dla swoich pociech, szczególnie przykładali się do regularnego szczotkowania.

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło

Eksperci od higieny jamy ustnej wykorzystali te wyniki do akcji uświadamiającej znaczenie higieny jamy ustnej, oraz tego jak polepszyć nawyki.
Jeden z ich głównych argumentów brzmi: choć pandemia COVID-19  radykalnie zmieniła nasze życie, to jedna rzecz nadal pozostaje pod naszą kontrolą -  stan zdrowia naszej jamy ustnej.

Izolacja w domu to świetna okazja do utrwalenia zdrowych nawyków, czyli mycia zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty, stosowania nici dentystycznej co najmniej raz dziennie i przykładania uwagi do zdrowej diety. To wystarczy, by rachunki za leczenie u dentysty zmniejszyły się znacznie, podkreślają organizatorzy akcji profilaktycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH