PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia: zachęty do udziału szkół w programie profilaktycznym

Autor: miro • Źródło: ms
21-10-2021, 14:30
Stomatologia: zachęty do udziału szkół w programie profilaktycznym Program profilaktyki próchnicy w szkołach (fot. Unsplash)
Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych wciąż zachęcani są, aby zgłaszali szkoły do udziału w programie profilaktycznym Ministerstwa Zdrowia, którego jednym z celów jest zapobieganie próchnicy zębów.
  • Kuratoria oświaty nieustannie namawiają szkoły do udziału w programie profilaktyki próchnicy.
  • Program to nie tylko prowadzenie działań edukacyjnych, ale także realizacja badań lekarskich.  

Program ma na celu doprowadzenie do:
- wzrostu wiedzy młodzieży w wieku 15-19 lat w zakresie zasad profilaktyki próchnicy zębów;
- wzrostu wiedzy w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej, właściwych nawyków żywieniowych, diety oraz stylu życia jako elementów wpływających na zdrowe zęby;
- wczesnej identyfikacji próchnicy poprzez przeprowadzanie badań stomatologicznych.

Profilaktyka próchnicy: realizacja programu

Projekt polega na:
- prowadzeniu działań edukacyjnych (opracowaniu materiałów edukacyjnych, prowadzeniu strony internetowej oraz przygotowaniu scenariuszy i przeprowadzaniu warsztatów edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych);
- realizacji badań lekarskich stomatologicznych z instruktażem higieny jamy ustnej w celu określenia planu leczenia.

Projekty realizowane są w województwach: mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim.

Profilaktyka próchnicy: grupa docelowa

Wsparcie edukacyjne w pierwszej kolejności skierowane jest do uczniów szkół branżowych oraz techników i szkół specjalnych przysposabiających do pracy. W przypadku problemów z pozyskaniem grupy docelowej, działania mogą być skierowane do uczniów liceów ogólnokształcących oraz ogólnokształcących szkół artystycznych dających uprawnienia zawodowe.

Połowa osób objętych wsparciem edukacyjnym powinna zamieszkiwać obszary wiejskie lub miasta do 20 tys. osób, gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest mniejszy. To również tej grupie proponowane są badania w pierwszej kolejności. W przypadku braku zgłoszeń z tych terenów, możliwe jest objęcie działaniami osoby spoza ww. obszarów.

Profilaktyka próchnicy: programem unijnym 

 

Projekt realizowany jest od października 2020 r. w ramach konkursu pn. Profilaktyka próchnicy zębów dla młodzieży, nr POWR.05.01.00-IP.05-00-017/20, zawartego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa V Wsparcie dla obszaru zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH