• W marcu i kwietniu w Wielkopolsce działalność rozpoczęło 8 gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży, w tym 7 - w szkołach
  • Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Poznaniu uruchomiło poradnię, która udziela świadczeń stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym
  • Rozpoczął działalność punkt stomatologicznej pomocy doraźnej w Racocie (powiat kościański)

Kolejne gabinety stomatologiczne dla dzieci i młodzieży 

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ rozstrzygnął kilka postępowań związanych z opieką stomatologiczną w województwie. W marcu i kwietniu działalność rozpoczęły nowe gabinety działające na terenie szkół.

Od marca otwarte zostały gabinety w szkołach:
- przy ul. Rogozińskiej 52 w Budzyniu,
- przy ul. Dworcowej 11 w Kórniku.

Z kolei od kwietnia młodzi pacjenci są przyjmowani w szkolnych gabinetach:
- przy ul. Obrzyckiej 88 w Obornikach,
- przy ul. Gnieźnieńskiej 7A w Kłecku,
- przy ul. Szkolnej 1 w Ryczywole,
- przy ul. Paderewskiego 4 w Śremie,
- pod adresem Zdziechowa 136 niedaleko Gniezna.

Ósmą nową poradnią, z którą została podpisana umowa na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży jest gabinet przy ul. Chodzieskiej 6A w Kaczorach. Również rozpoczyna on działalność z początkiem kwietnia.

W przypadku gabinetów działających na terenie szkół, korzystać z nich mogą nie tylko uczniowie danej placówki. Pacjentem poradni może zostać każda osoba do 18. roku życia.

OW NFZ w Poznaniu z troską o leczeniu stomatologicznym 

- To nie pierwsze gabinety stomatologiczne w Wielkopolsce działające na terenie szkół. Te otwarte wcześniej mają różne profile – niektóre to poradnie ogólnostomatologiczne, w których leczeni są dorośli i dzieci, a inne są przeznaczone wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Zależy nam, żeby dostęp do dentysty w ramach umowy z NFZ mógł mieć każdy pacjent, dlatego cieszy nas zawarcie nowych umów. Niejednokrotnie zwracaliśmy uwagę, żeby nie zaniedbywać wizyt u dentysty. W okresie pandemii często dochodziło do takiego zjawiska, a jego konsekwencje mogą być bardzo poważne. Teraz ponownie apelujemy, żeby udać się do stomatologa, choćby na przegląd – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

– W ostatnim czasie rozstrzygnęliśmy także kilka innych, ważnych dla pacjentów postępowań. W Wielkopolsce od kwietnia pojawiła się nowa poradnia udzielająca świadczeń w znieczuleniu ogólnym, którą prowadzić będzie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej w Poznaniu. Oznacza to, że w tym samym miejscu pacjenci mogą uzyskać pomoc niemal we wszystkich zakresach związanych z leczeniem stomatologicznym – dodaje Agnieszka Pachciarz.

Łącznie w Wielkopolsce jest około 100 gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz ponad 500 gabinetów stomatologii ogólnej, które mają podpisaną umowę z NFZ. W gabinetach ogólnostomatologicznych mogą leczyć się zarówno dorośli, jak i dzieci.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii: zabiegi w znieczuleniu ogólnym 

Poradnia udzielająca leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym dołączyła do zakresu świadczeń, które w ramach umowy z NFZ można uzyskać w poznańskim Uniwersyteckim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej przy ul. Bukowskiej 70.

Poza nią znajdują się tam poradnie:
- ogólnostomatologiczna,
- ogólnostomatologiczna dla dzieci i młodzieży,
- ortodontyczna dla dzieci i młodzieży,
- protetyki stomatologicznej oraz protetyki stomatologicznej dla pacjentów po chirurgicznym leczeniu nowotworów w obrębie twarzoczaszki,
- chirurgii stomatologicznej i periodontologii.

UCSiMS realizuje również program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki.

Nowy punkt pomocy doraźnej

Wraz z początkiem kwietnia wielkopolscy pacjenci mogą korzystać z nowego gabinetu stomatologicznej pomocy doraźnej. Do tej pory w naszym województwie działała w tym zakresie wyłącznie poradnia przy ul. Czajczej 1A w Poznaniu. Teraz dołączył do niej gabinet na Osiedlu 2000 10 w Racocie w powiecie kościańskim.

W placówce doraźnej pomocy dentystycznej pacjenci mogą uzyskać pomoc w stanach nagłych, w godzinach od 19 do 7 w dni powszednie oraz całodobowo w soboty, niedziele i dni wolne od pracy.