Stomatologia to 10 proc. świadczeń zdrowotnych realizowanych w ramach NFZ

-
Na początku 2021 r. działalność prowadziło 3,3 tys. praktyk stomatologicznych realizujących świadczenia finansowane ze środków publicznych.
-
26,7 mln porad stomatologicznych zrealizowano w 2020 r. w ramach NFZ (spadek o 22,9 proc. wobec 2019 r.).
-
Indywidualnych praktyk stomatologicznych jest najwięcej (58,3 proc. ogółu podmiotów realizujących stomatologiczne kontrakty NFZ).
Stomatologia mocna w miastach
Spośród 26,7 mln porad stomatologicznych realizowanych w 2020 r. w ramach NFZ aż 23,2 mln wykonano w miastach. Odsetek porad stomatologicznych, udzielonych w placówkach usytuowanych na obszarach wiejskich, to zaledwie 8,6 proc.
Liczba porad stomatologicznych w 2020 r. spadła w porównaniu z 2019 r. o 22,9 proc.
W ciągu 2020 r. w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielono ok. 287 mln porad (ponad 44 mln porad mniej niż w roku poprzednim). W strukturze porad podstawową część stanowiły te udzielone w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (55,2 proc.) i specjalistycznej opieki zdrowotnej (35,5 proc.).
3,3 tys. praktyk stomatologicznych z logo NFZ
Na początku 2021 r. działalność prowadziło 25,5 tys. podmiotów ambulatoryjnej opieki zdrowotnej realizujących świadczenia finansowane ze środków publicznych:
21,5 tys. przychodni,
0,7 tys. praktyk lekarskich,
3,3 tys. praktyk stomatologicznych.
Coraz mniej świadczeniodawców
W 2020 r. zaobserwowano spadek liczby przychodni (o 343 mniej niż w 2019 r.). Tendencja spadkowa w przypadku praktyk lekarskich i stomatologicznych udzielających świadczeń finansowanych ze środków publicznych występuje od 2011 r. i dotyczy obu typów praktyk.
W 2020 r. funkcjonowało 3,28 tys. praktyk stomatologicznych świadczących usługi w ramach środków publicznych (o 8 proc. mniej niż w 2019 r.). Spadek w przypadku pozostałych 0,72 tys. praktyk lekarskich był wyższy i wyniósł prawie 9 proc.
Praktyki stomatologiczne w miastach stanowiły 69,4 proc. wszystkich tego typu jednostek, natomiast na wsiach było ich 30,6 proc. (jeśli chodzi o praktyki lekarskie – tylko 7,5 proc. znajdowało się na wsi i aż 92,5 proc. w mieście).
Indywidualna praktyka stomatologiczna
Nie zmieniła się znacząco struktura praktyk stomatologicznych. Najczęściej były to indywidualne praktyki stomatologiczne (58,3 proc.). Ta forma ambulatoryjnej opieki medycznej, podobnie jak w poprzednich latach, nadal pozostaje bardziej popularna w miastach (37 proc. praktyk stomatologicznych w Polsce) niż na wsi (21,3 proc. praktyk stomatologicznych w Polsce).
Struktura pacjentów stomatologicznych
W przypadku porad stomatologicznych częściej pacjentami były kobiety. W miastach skorzystały one z 56,1 proc. ogółu porad stomatologicznych (w roku poprzednim 55,4 proc.) natomiast na wsi – z 54,4 proc. (53,8 proc. w roku poprzednim),
28,9 proc. porad stomatologicznych dotyczyło dzieci i młodzieży poniżej 18 lat (w roku poprzednim 28,7 proc.). Dzieci i młodzież poniżej 18 lat miały najwyższy wskaźnik udzielonych porad stomatologicznych w odniesieniu do udziału w populacji tej grupy wiekowej.
W przypadku porad udzielonych w miastach było to 26,4 proc. (w roku poprzednim 28,2 proc.) a w przypadku wsi odsetek ten był o ponad 2,5 p. proc. wyższy i wynosił 28,9 proc.
Porady stomatologiczne, udzielone osobom w wieku co najmniej 65 lat w miastach stanowiły podobnie jak w 2019 r. 15,9 proc. ogółu porad. Na wsi zaobserwowano ich 14,7 proc. (w roku poprzednim 14,1 proc.).
Dzieci i młodzież poniżej 18 lat miały najwyższy wskaźnik udzielonych porad stomatologicznych w odniesieniu do udziału w populacji tej grupy wiekowej, a najniższy - jeśli chodzi o porady specjalistyczne lekarskie.
Teleporady w stomatologii - śladowe
W 2020 r. w formie teleporad zrealizowano 56,8 mln porad lekarskich w podstawowej opiece zdrowotnej co stanowiło 36,4 proc. wszystkich porad POZ. W opiece specjalistycznej teleporady stanowiły 16,3 mln, tj. 16,2 proc. porad specjalistycznych. Odsetek porad stomatologicznych, realizowanych w formie teleporady, był nieznaczny - 0,4 proc. (116,5 tys.).
Geograficzna struktura świadczeń stomatologicznych
W 2020 r. struktura geograficzna rozmieszczenia placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej przedstawiała się następująco: najwięcej przychodni oraz praktyk lekarzy i lekarzy dentystów zlokalizowanych było na terenie województwa mazowieckiego (3,5 tys.), a najmniej - w województwach: lubuskim – 0,7 tys. i opolskim – 0,7 tys. oraz świętokrzyskim – 0,8 tys.
Z łącznej liczby 4,0 tys. praktyk lekarskich i stomatologicznych, które podpisały umowę z NFZ, najwięcej czyli 13,0 proc. było zlokalizowanych na terenie województwa wielkopolskiego, a najmniej na obszarze województwa małopolskiego – 3,2 proc.
W specjalistycznej stomatologicznej opiece zdrowotnej wartość średnia dla Polski porad udzielonych dzieciom i młodzieży to 26,7 proc. Udział porad udzielonych dzieciom i młodzieży w ogólnej liczbie porad stomatologicznych kształtował się od 23,7 proc. w województwie dolnośląskim do 34,2 proc. w województwie lubelskim.
Porady udzielone starszym osobom (w wieku 65 lat i więcej) stanowiły 15,8 proc. wszystkich porad stomatologicznych zrealizowanych w ramach opieki specjalistycznej. W poszczególnych województwach udział ten wyniósł od 13,1proc. (województwo małopolskie) do 19,4 proc. (województwo zachodniopomorskie).
Uwaga:
* Ze względu na niepełną realizację obowiązku statystycznego przez praktyki zawodowe (głównie lekarskie i stomatologiczne), dane dotyczące osób pracujących bezpośrednio z pacjentem mogą być niższe niż stan faktyczny w zakresie zawodów, w których stosunkowo często prywatna praktyka jest głównym miejscem pracy (np. dentyści).
* Na 2022 r. planowane jest zakończenie prac nad modyfikacją metodologii obliczania kadry medycznej w odniesieniu do lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, co umożliwi przedstawienie obliczeń według nowej metodologii.
źródło: GUS
Czytaj także: Ilu faktycznie lekarzy dentystów pracuje w Polsce?


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Zespół cieśni nadgarstka. Choroba zawodowa dentystów. Jak skutecznie leczyć
techDENT» Dentystka pracuje we własnej spółce. ZUS, taka umowa jest nieważna. Co na to sąd?
lexDENT» Znakomita dentystka czeka od lat na pwz. Niezrozumiałe przepisy
newsDENT» Trwa batalia o prawo pracy dla niezaszczepionego dentysty
newsDENT
-
Zapalenie dziąseł. Która z past skutecznie je leczy
techDENT -
Zespół cieśni nadgarstka. Choroba zawodowa dentystów. Jak skutecznie leczyć
techDENT -
W czasie pandemii COVID-19 wzrost powikłań ciążowych. Ostrzeżenia naukowców
newsDENT -
Umiejętności zawodowe lekarzy. Co się zmieni. Analiza
lexDENT -
Ból podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Jaki środek przeciwbólowy najlepiej stosować. Wyniki naukowe
techDENT -
NFZ w Łodzi ogłasza 22 konkursy na świadczenia stomatologiczne
newsDENT -
Bakterie z ropnia zęba przyczyną tętniaka tętnicy szyjnej
techDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
NFZ w Katowicach odwołuje konkursy. Znikome zainteresowanie kontraktami stomatologicznymi
newsDENT -
Kiedy pacjent dopuszcza się szalbierstwa. Co mu grozi?
lexDENT -
Jakie minimalne wynagrodzenie dla asystentek stomatologicznych. Są kontrowersje
lexDENT -
Pacjentka chciała 100 tys. zł za nieudane leczenie protetyczne. Ile przyznał jej sąd?
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Annopol, lubelskie -
lekarz dentysta
Toruń, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie -
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie