PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia publiczna, zjawisko zanikające

27-06-2013, 00:01
Stomatologia publiczna, zjawisko zanikające (foto:sxc.hu)
Stomatologia publiczna, zjawisko zanikające (foto:sxc.hu)
Publiczne poradnie stomatologiczne: z reguły ich lokalizacje nie są atrakcyjne, z reguły nie mogą liczyć na pacjenta tzw. komercyjnego, z reguły wycena przez NFZ świadczeń jest zbyt mała, aby zapewnić rentowność funkcjonowania tego typu placówek.

Trudno przypuszczać, że cokolwiek zmieni się na lepsze skoro sześciu na dziesięciu Polaków przestało korzystać z usług publicznych placówek z branży stomatologicznej. Malejący popyt wymuszony jest malejącą podażą. Średnio na 12 tys. Polaków czeka zaledwie jeden dentysta związany z publicznym zakładem opieki zdrowotnej.

Wśród takich właśnie podmiotów, które nie mogą w żaden sposób zbilansować wpływów z kosztami, jest m.in. filia Powiatowego Centrum Zdrowia w Świdrze, a w nim poradnia stomatologiczna. Okazuje się, że w przypadku stomatologii margines, dzielący opłacalność funkcjonowania od strat, jest wyjątkowo niewielki. W ocenie kierownictwa PCZ w Świdrze wycena jednego punktu w stomatologii zachowawczej na poziomie 1,02 zł to za mało, aby realizowane procedury nie przynosiły strat. Tymczasem nieco wyższa wycena - 1,09 zł, a takie stawki są negocjowane w niektórych regionach kraju, dawałaby szanse na przeżycie.

W tej sytuacji jednostki publiczne prawdopodobnie znikną z mapy usług stomatologicznych.

Stomatologii działającej w przychodni w Świdrze grozi zamknięcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH