PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia proekologiczna? Stanowisko FDI

Autor: nieck • Źródło: en
31-03-2022, 13:17
Stomatologia proekologiczna? Stanowisko FDI Zrównoważony rozwój w zawodzie dentysty Fot. Pixabay
FDI chce, by praktyki stomatologiczne były bardziej przyjazne dla środowiska. Podejmowane działania mają ograniczyć ślad węglowy w stomatologii.
  • Zrównoważony rozwój w opiece stomatologicznej jest jednym z celów FDI w dążeniach do ochrony środowiska.
  • FDI opublikowała oświadczenie rozpoczynające intensywne działania w kierunku zmniejszenia śladu węglowego w stomatologii.
  • Podstawą ograniczenia oddziaływania na środowisko w stomatologii jest profilaktyka i korzystanie z trwałych wypełnień.

Proekologiczna agenda FDI

Światowa Federacja Stomatologiczna FDI ogłosiła oświadczenie w sprawie zrównoważonej opieki stomatologicznej, mające na celu ukierunkowanie  praktyk dentystyczny na działania bardziej przyjazne dla środowiska, co finalnie ma zmniejszyć ślad węglowy.

Oświadczenie to zostało podane do publicznej wiadomości na specjalnym spotkaniu  zorganizowanym przez FDI, w którym wzięło udział  wielu wpływowych interesariuszy, w tym czołowe osobistości z przemysłu, a także pracownicy  ochrony   zdrowia, eksperci, władze ustawodawcze i stowarzyszenia dentystyczne.

Opieka zdrowotna ma 5 proc. udziału w efekcie cieplarnianym

- Wiele osób zaskoczy fakt, że sektor opieki zdrowotnej jest odpowiedzialny za ok. 5 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych, a spory  udział ma w tej emisji także opieka stomatologiczna – poinformowała prof. Ihsane Ben Yahya, prezydent FDI.

- Branża dentystyczna ponosi zbiorową odpowiedzialność za ograniczenie wpływu na środowisko, a dzisiejsze oświadczenie  jest pierwszym ważnym krokiem do osiągnięcia tego celu [...] musimy dążyć do poprawy zdrowia jamy ustnej w zrównoważony sposób, zgodnie z celami ONZ. Zdrowsze usta oznaczają zdrowszą planetę, mówiła prezydent FDI.

Co składa się na węglowy ślad opieki stomatologicznej:

- zanieczyszczenie powietrza CO2 uwalnianym w trakcie podróży i transportu,
- spalanie odpadów,
- brak opakowań nadających się do recyklingu,
- wpływ gazów znieczulających (np. podtlenku azotu) na emisję gazów cieplarnianych,
- wysokie zużycie wody.

W oświadczeniu zidentyfikowano złożone czynniki, leżące u podstaw obecnych zachowań i praktyk, oraz zalecono strategie naprawcze oparte na zasadzie ograniczaj, recyklinguj, używaj ponownie i przemyśl.

Podkreślono jednocześnie niektóre nieuniknione aspekty oddziaływania na środowisko w stomatologii związane z zapewnieniem powszechnej opieki stomatologicznej (w celu poprawy stanu zdrowia jamy ustnej i zmniejszenia nierówności w opiece zdrowotnej). 

- Zapobieganie jest lepsze niż leczenie oraz najbardziej skutecznym i praktycznym sposobem ograniczania interwencji klinicznych i ich wpływu na środowisko – powiedział prof. Nicolas Martin z FDI Sustainability in Dentistry Task Team, ekspert stomatologii zachowawczej.

Natomiast, gdy wymagane jest leczenie, opieka stomatologiczna powinna koncentrować się na zapewnieniu trwałych wypełnień, przy użyciu wysokiej jakości produktów i materiałów, które będą wymagały mniejszej liczby wymian. 

Oświadczenie opublikowano w International Dental Journal.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   gabinet stomatologiczny   stomatologia   ekologia   FDI  

POLECAMY W SERWISACH