PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia okrojona

29-07-2013, 00:01
Stomatologia okrojona (foto: Fotolia/PTWP)
Stomatologia okrojona (foto: Fotolia/PTWP)
Zgodnie z planem finansowym NFZ na 2014 r. na leczenie stomatologiczne wydatkowanych ma być o 16 mln zł mniej niż w 2013 r. Uwzględniając skalę inflacji, ubytek w nakładach będzie jeszcze większy.

NFZ planuje, że w 2014 r. na większe pieniądze (w stosunku do 2013 r.) będą mogli liczyć realizujący usługi w zakresie m. in.: podstawowej opieki zdrowotnej (o ponad 60 mln zł), rehabilitacji leczniczej (o ponad 54 mln zł), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (o ponad 28 mln zł), opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (o ponad 32 mln zł), świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (o ponad 8 mln zł). Obniżki mają natomiast dotyczyć m.in. leczenia szpitalnego (o ponad 7 mln zł) oraz refundacji leków (o ponad 126 mln zł).

Niezadowolone z cięć zagraniczne firmy farmaceutyczne zaczynają wycofywać się z polskiego rynku, jak zareagują na obniżkę polscy dentyści? NFZ planuje bowiem, że w systemie na stomatologię w 2014 r. będzie o 16 mln zł mniej pieniędzy niż w 2013 r. Różnica niby niewielka, gdyż NFZ na leczenie stomatologiczne w 2013 r. przeznaczył pierwotnie 1,77 mld zł, a po korekcie 1,82 mld zł (wzrost o 50 mln zł).
Stomatologia: 3 proc. wydatków NFZ
Przypomnijmy, że dwa miesiące temu Naczelna Rada Lekarska alarmowała, iż wydatki publiczne na leczenie stomatologiczne w Polsce stanowią - jak na warunki europejskie - bardzo niewielką część budżetu NFZ (niecałe 3 proc.). Jednocześnie skala wyzwań stojących przed lekarzami dentystami jest ogromna i dotyczy wszystkich grup wiekowych (Polska ma np. jeden z najwyższych wskaźników procentowych osób bezzębnych w grupie wiekowej 40+").

W opinii NRL istnieje konieczność przeprowadzenia analizy poziomu finansowania, zakresu uprawnień, celowości wprowadzenia współpłacenia i ubezpieczeń dodatkowych, również w odniesieniu do leczenia stomatologicznego finansowanego ze środków publicznych. NRL uważa, że zmiany polegające na istotnym zmniejszeniu zawartości koszyka świadczeń stomatologicznych, nie stanowią rozwiązania wszelkich problemów wynikających  z niedofinansowania świadczeń stomatologicznych.

Naczelna Rada Lekarska apeluje o powstrzymanie się przez resort zdrowia od wprowadzenia zmian, zmierzających do szukania doraźnych oszczędności w systemie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH