PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia na NFZ zanika

Autor: miro • Źródło: ms
17-09-2021, 14:59
Stomatologia na NFZ zanika Andrzej Cisło, wiceprezes NRL, przewodniczący KS NRL (foto: Gazeta Lekarska)
W ramach kampanii „Trzeci ząb nie wyrośnie” Andrzej Cisło, wiceprezes NRL podał szereg argumentów na to, że nie wolno pacjentów wypychać w strefę stomatologii komercyjnej. Taka koncepcja – być może nieuświadomiona – szybko zemści się na zdrowiu Polaków.
  • Lekarze dentyści nie mają oręża, które dawałoby nadzieję na wzrost nakładów na stomatologię, finansowaną przez NFZ.

  • Walczyć trzeba z mitami mówiącymi, że kontrakt NFZ nie musi być rentowny, bo stanowi uzupełnienie usług komercyjnych.

  • Wartość kontraktu nie pokrywa kosztów materiałów, wyrobów medycznych, amortyzacji drogiego sprzętu.

  • Istnieje niesłuszne przekonanie, że stomatologia jest bardziej przyjemną komercyjną działalnością niż misją społeczną.

- To pewnik, że dzieci pacjentów wykluczonych stomatologicznie także nie będą chodziły do lekarza dentysty. W domu nie słyszą, że rodzica nie stać jest na prywatne usługi, słyszą natomiast, iż ból zęba się zdarza, że bez zdrowego uśmiechu można żyć. To bardzo poważne zagrożenie, skutkujące problemami na wiele lat, zagrożenie z którym trzeba zdecydowanie walczyć – przekonywał Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL.

Tymczasem lekarze dentyści nie mają oręża, które dawałoby nadzieję na zmianę tej sytuacji. Nakłady na stomatologię, finansowaną przez NFZ, praktycznie nie zmieniły się od 2008 r., po drodze zaliczając kilka spektakularnych zapaści.

Mity obciążające stomatologię "na NFZ"

Źle służą sprawie mity związane z leczeniem w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeden to taki, że kontrakty stomatologiczne nie muszą być rentowne, bo świadczeniodawca „odbije sobie” stratę na leczeniu komercyjnym.

Drugi mit mówi, że kontrakty stomatologiczne nie muszą być rentowne, gdyż szyld NFZ na drzwiach gabinetu stomatologicznego jest de facto po to, aby przyciągnąć pacjentów komercyjnych.

Trzeci mit mówi o tym, iż o rentowność usług nie trzeba dbać, bo i tak pacjenci leczą się prywatnie. Źle się dzieje, że tego typu opinie wyrażane są niestety także przez polityków (również lekarzy), którzy rekomendują Polakom postawienie na odpłatne leczenie zębów.

Andrzej Cisło, znany z uporczywej walki o restytucję usług stomatologicznych, realizowanych w formule świadczeń publicznych, z zażenowaniem przyjmuje tego typu enuncjacje i ocenia je jako nieetyczne i niezgodne z prawem.

Kształcenie podyplomowe lekarzy dentystów w zaniku

Podczas gdy 23 proc. lekarzy w korporacji to dentyści - rezerwuje się dla nich śladową liczbę miejsc rezydenckich (ostatnio udział ten spadł do 1,7 proc. całkowitej liczby rezydentur). Zapaść w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy dentystów w zasadzie uniemożliwia racjonalne leczenie stomatologiczne. Tylko gruntownie wykształcony lekarz dentysta może nieść satysfakcjonującą pomoc medyczną. Bez dbałości o zdrowie jamy ustnej nie ma szans na zachowanie należytej kondycji całego organizmu. D tego wciąż mało osób spoza świata medycyny jest przekonanych.

Wycena świadczeń żenująca 

- Zarezerwowanie w planie finansowym NFZ na 2022 r. 200 mln zł na wzrost wyceny świadczeń stomatologicznych wydaje się niewystarczające - ocenił wiceprezes NFZ.

- Nielimitowany dostęp do świadczeń dla dzieci i młodzieży jest oczywiście słusznym kierunkiem, ale w obecnej sytuacji jest to zaklinanie rzeczywistości. Równie dobrze można by zadekretować dostęp każdemu Polakowi do lotów w kosmos bez zastanowienia się kto i na jakich zasadach takie wycieczki by realizował – uważa Andrzej Cisło.

Nie ma co liczyć, że lekarz pierwszego kontaktu będzie osobą zdolną do wczesnego rozpoznania chorób nowotworowych w obrębie jamy ustnej. Z kolei lekarz dentysta – o ile nawet zagrożony pacjent do niego trafi, nie ma wystraczających narzędzi, aby wdrożyć szybką ścieżkę diagnostyczną.

Za specjalistyczną konsultację NFZ płaci …26 zł, za ekstrakcję zęba ze znieczuleniem 29 – 35 zł, za płukanie kieszonki dziąsłowej wraz z aplikacją leku …1,9 – 2,2 zł. Czterowizytowa procedura lekarska protezy częściowej akrylowej to w wycenie Funduszu 120 zł, a więc po 30 zł za wizytę. To jest odpowiedź dlaczego lekarze dentyści nie chcą przystępować do konkursów organizowanych przez publicznego płatnika.

Co prawda Ministerstwo Zdrowia zleciło AOTMiT analizę wyceny świadczeń chirurgicznych, ale takie działania są zdecydowanie spóźnione.

Coraz mniej chętnych lekarzy dentystów na kontrakt NFZ

- Coraz częściej odwoływane są postępowania obejmujące po kilkadziesiąt konkursów, bo nie ma chętnych na ich realizację. Wartość kontraktu nie pokrywa żadnych kosztów materiałów, wyrobów medycznych, amortyzacji drogiego sprzętu – alarmuje Andrzej Cisło

Liczba świadczeń stomatologicznych w 2020 r. w stosunku do 2019 r. spadła o 23 proc. i nie można takiej zapaści tłumaczyć tylko sytuacją pandemiczną. Prawdziwa hekatomba szykuje się w połowie 2022 r. bo wówczas wygasają pięcioletnie kontrakty w 75 proc. województw.

Kto i dlaczego ma walczyć o stomatologię pod szyldem NFZ  

infoDENT24.pl zadał wiceprezesowi NRL kilka pytań dotyczących sytuacji w obszarze stomatologii realizowanej w oparciu o kontrakty z NFZ. Jedno z nich brzmiało:

Lekarz nie jest od walki o pieniądze dla pacjentów. Jak wyzwolić ruch pacjencki, tak jak jest to w przypadku np. diabetyków, chorych onokologicznie. To oni naciskają decydentów. W przypadku stomatologii takiej aktywności nie ma. Okresowe larum podnosi się tylko w przypadku doraźnej pomocy stomatologicznej - gdy ząb boli. Zadanie dla agencji pr. a nie medyków i wiceprezesa NRL, który jest twarzą walki z potęgą NFZ.

Andrzej Cisło zauważył, że nigdy nie wiadomo gdzie jest granica odpowiedzialności. My jesteśmy do dyspozycji. Z pamięci mojej wynika, że takie aktywności były. Zapewne istnieje niesłuszne przekonanie, że stomatologia jest bardziej przyjemną komercyjną działalnością niż misją społeczną. To nam nie pomaga w staraniach.

Leczenie w oparciu wiedzę medyczną 

Inne pytanie infoDENT24.pl dotyczyło tego, że wycena to jedno, ale z nakładami związany jest też koszyk świadczeń, który urąga współczesnej medycynie. Nie służy to pacjentom, ale także stwarza problemy lekarzom dentystom, których NFZ ciąga nawet po sądach, gdy chcą leczyć w sposób odpowiadający współczesnej wiedzy medycznej.

- 9 lipca stawałem przed sądem w Rzeszowie w sprawie lekarza dentysty, który w trakcie zabiegów „na NFZ” uzupełniał je w całkowicie prywatnej formule aplikacją materiałów kościozastępczych. W opinii naukowych autorytetów takie postępowanie jest wręcz modelowe, dobrze służy pacjentom. Nie sposób inaczej postępować. Tymczasem lekarz jest na cenzurowanym i czeka go zapewne jeszcze kilkuletnia walka sądowa. Przykre to, że nie możemy się dogadać także w tej kwestii – skomentował Andrzej Cisło.

Konferencja „Trzeci ząb nie wyrośnie”, podczas której wypowiadali się także: dr hab. n. med. Mariusz Szuta - konsultant krajowy z dziedziny chirurgii szczękowo - twarzowej oraz prof. dr. hab. Tomasz Guzik- kardiolog, jest częścią kampanii, która ma być kontynuowana.

Szczegóły na stronie KS NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH