PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia na NFZ: upadek zadekretowany

Autor: miro • Źródło: ms
29-06-2020, 08:09
Stomatologia na NFZ: upadek zadekretowany Pieniądze na stomatologię publiczną (foto: pixabay)
Kolejne zarządzenie prezesa NFZ w sprawie wycen świadczeń stomatologicznych dowodzi albo niezrozumienia sytuacji świadczeniodawców (mało prawdopodobne), albo postawienia na scenariusz marginalizacji publicznych świadczeń.

O zarządzeniu prezesa NFZ pisaliśmy tutaj, o jego ocenie wiceprezesa NRL Andrzeja Cisły tutaj, teraz postanowiliśmy sprawdzić co oznacza utrzymywanie przez lata stałej, niskiej kwoty na leczenie stomatologiczne, finansowane ze środków publicznych, na poziomie 1,8 mld zł rocznie. W wymiarze werbalnym oznacza: utyskiwanie, żale i pretensje tych, którzy wplątali się w realizowanie kontraktów.

Jest jeszcze jeden wymiar kuriozalnej sytuacji w stomatologii „na NFZ” - dramatyczny spadek podpisywanych przez OW NFZ liczby umów oraz szybko malejąca liczba świadczeniodawców takie umowy podpisujących. Zjazdu w dół nie można tłumaczyć tylko tym, że pojedyncze umowy mają wyższą wartość, a podpisują je większe podmioty. Z pewnością taki trend występuje, ale nie sposób nim tłumaczyć obrazu upadku stomatologii realizowanej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Sytuację komplikuje koronawirus. infoDENT24.pl zapytał NFZ o skutki pandemii w wartości realizowanych umów w stomatologii. Okazuje się, że w styczniu 2020 r. zrealizowano średnio 98 proc. wartości umów we wszystkich zakresach świadczeń stomatologicznych, w lutym – 96 proc., zaś w marcu już tylko 46 proc.

NFZ poinformował nas także, że w ostatnich miesiącach spada liczba umów w zakresie leczenia stomatologicznego (stan na 19 czerwca):
marzec 2020: 6 705
kwiecień 2020: 6 700
maj 2020: 6 680

Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda ta tendencja, porównując liczbę zawartych umów w 2020 r. ze stanem z 2017 r. Dane są zatrważające.

Dramatycznie spadła w ciągu ostatnich trzech lat liczba świadczeniodawców, podpisujących kontrakty z NFZ.

Pewnie za kolejne trzy lata ci co trwają przy NFZ pokazywani będą jako epigoni upadłej idei leczenia zębów Polakom w oparciu o publiczne pieniądze.

Warto pamiętać, że od 2017 do 2020 r. w skali kraju liczba umów podpisywana przez NFZ na leczenie stomatologiczne spadła o ponad połowę! Są jednak OW NFZ, w których ten wskaźnik wynosi 73 proc. (woj. opolskie), 65,6 proc. (woj., lubuskie), 57,6 proc. (woj. śląskie).

Ubywa w szybkim tempie liczba świadczeniodawców związanych umowami z NFZ. W Polsce spadek wyniósł 20 proc., ale np. w woj. lubelskim aż 53,4 proc.

O ile tendencja te zostanie utrzymana (a bardzo prawdopodobne, że ulegnie przyspieszeniu), to za pięć lat liczba świadczeniodawców spadnie pięciokrotnie! Dostanie się wówczas do lekarza dentysty pracującego „na NFZ” będzie tylko iluzją.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   dentysta   stomatologia   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH