PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia na NFZ: gra uników

Autor: miro • Źródło: ms
01-09-2020, 07:38
Stomatologia na NFZ: gra uników Posłanka Monika Wielichowska (źródło: FB)
Wzrost nakładów na finansowanie stomatologii jest fikcją. Stomatolodzy alarmują o dramatycznej sytuacji gabinetów stomatologicznych przyjmujących na NFZ. Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że wszystko jest pod kontrolą.

Posłanka Monika Wielichowska przypomniała, że w odpowiedzi na jej interpelację dotyczącą zapaści stomatologii finansowanej ze środków publicznych resort zdrowia przekazał jej taką oto informację: Ministerstwo Zdrowia i NFZ są w bieżącym kontakcie z przedstawicielami Naczelnej Izby Lekarskiej i znają treść przekazanego przez panią poseł wystąpienia. Odpowiedź na wszystkie przekazane postulaty została przekazana zainteresowanym, a kierunek przekazanych odpowiedzi uwzględniał zawartą w wystąpieniu pani poseł sugestię dotyczącą konieczności podniesienia nakładów na finansowanie ze środków publicznych świadczeń z zakresu stomatologii.

W kolejnej interpelacji poselskiej Monika Wielichowska pisze, że z informacji, jakie otrzyma ze środowiska stomatologicznego, wynika, że wzrost nakładów na finansowanie stomatologii jest fikcją, a stomatolodzy alarmują o dramatycznej sytuacji gabinetów stomatologicznych przyjmujących na NFZ.

Posłanka przypomina, że:
W czasie pandemii koronawirusa pojawiły się wytyczne dla gabinetów stomatologicznych nakładające znaczny reżim sanitarny. Oprócz wprowadzonego rygoru sanitarnego ograniczono częstotliwość przyjęć, a ceny, zwłaszcza środków ochrony, wzrosły wielokrotnie. W związku z powyższym wiele gabinetów zostało zamkniętych z powodu trudności w zaopatrzeniu w środki ochrony indywidualnej oraz preparatów do dezynfekcji.

W kwietniu był projekt wprowadzenia przeliczników 2,4 dla dorosłych i 4 dla dzieci, z którego nic nie wyszło. Później od 1 lipca miało być 1,1 dla dorosłych i 1,6 dla dzieci – również zostało to tylko na papierze. Obecna sytuacja stanowi zagrożenie dla pacjentów, którzy mogą być pozbawieni dostępu do świadczeń stomatologicznych.

Monika Wielichowska pyta kiedy minister zdrowia podejmie realne rozwiązania w celu poprawy sytuacji stomatologicznej w Polsce?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   Kontraktowanie   stomatologia_na_NFZ  

POLECAMY W SERWISACH