Na świadczenia stomatologiczne MOW NFZ przeznaczy w 2014 r. niemal 180 mln zł. W zachodnich powiatach województwa największe nakłady dotyczą powiatów:
- oświęcimskiego - 6,3 mln zł,
- wadowickiego - 6,2 mln zł,
- olkuskiego - 5,6 mln zł,
- chrzanowskiego - 4,7 mln zł.

W zachodnich rejonach Małopolski dzieci przyjmują 72 gabinety dentystyczne, a dokładnie w powiecie:
- wadowickim - 22 (Wadowice - 5, Andrychów - 2, a także Wieprz, Inwałd, Łączany, Wysoka, Ryczów, Stryszów, Lanckorona, Kalwaria, Leńcze, Bachowice, Przytkowice, Frydrychowice, Targanice, Brzeźnica, Spytkowice i Mucharz po 1),
- oświęcimskim - 20 (Oświęcim - 4, Kęty - 3, Dwory Drugie, Chełmek, Brzeszcze po 2 oraz Polanka, Zator, Piotrowice, Bulowice, Osiek, Bielany i Przeciszów po 1),
- olkuskim - 18 (Olkusz - 7, Bukowno, Wolbrom po 2, Klucze, Zarzecze, Trzyciąż, Bolesław, Imbramowice, Hutki, Jaroszowiec po 1),
- chrzanowskim - 12 (Chrzanów - 4, Zagórze - 4, Trzebinia - 2, Alwernia i Libiąż po 1).

Pieniądze nie wystarczą dla wszystkich, którzy złożyli oferty w postępowaniach konkursowych. Nerwowe chwile przed ogłoszeniem rezultatów konkursów dla jednych kończą się szczęśliwie, dla drugich oznaczają przegraną, ci drudzy piszą odwołania, a wśród argumentów przywołują niezadowolenie pacjentów.

W Wadowicach większość gabinetów dentystycznych miało dotychczas zbyt małe kontrakty, dlatego z reguły występowały nadwykonania. Świadczeniodawcy zapisują małych pacjentów na lipiec, a więc już w oparciu o przyszłe kontrakty, chociaż nie wszyscy są pewni, że taki kontrakt będą realizowali.

W Olkuszu w zasadzie nie ma wolnych terminów dla dzieci. Te mogą być przyjęte w ramach NFZ już po podpisaniu nowych kontraktów. Ortodonta w gabinecie przy ul. Kazimierza Wielkiego wyznacza najbliższe wizyty pod koniec lipca.

W Trzebini (powiat chrzanowski) jedyny ortodonta, przy ul. Harcerskiej, zapisuje „na NFZ" na wrzesień.

W Nowym Sączu Specjalistyczne Centrum Stomatologii przy ul. Żółkiewskiego 23 nie będzie miało od lipca kontraktu. Świadczeniodawca złożył odwołanie od werdyktu. Pacjenci, poprzez media, starają się o zmianę restrykcji.