PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Stomatologia dziecięca priorytetowa, czy nie - epilog

Autor: Łukasz Sowa
05-09-2013, 00:02
Stomatologia dziecięca priorytetowa, czy nie - epilog (foto: Fotolia/PTWP)
Stomatologia dziecięca priorytetowa, czy nie - epilog (foto: Fotolia/PTWP)
Analizując przebieg posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia z 28 sierpnia 2013 r. w sprawie dostępności do opieki stomatologicznej, zwróciliśmy uwagę na dość nieoczekiwane zdarzenie. Otóż minister Marek Michalak- Rzecznik Praw Dziecka zauważył, że stomatologia dzieci i młodzieży korzysta z priorytetowego statutu. Taką informację oprotestowała część obecnych na sali osób. Wyszło na to, że nie bardzo wiadomo jak jest w rzeczywistości. 

Dla ustalenia uwagi zamieściliśmy fragment rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny, które weszło w życie 1 stycznia 2013 r. Czytamy w nim, że wśród priorytetowych dziedzin medycyny pod punktem nr 16 widnieje stomatologia dziecięca.

Tymczasem lek. dent. Andrzej Cisło, członek NRL i Porozumienia Stomatologów, na swojej stronie internetowej www.autonomia-dent.pl przedstawił interesującą analizę. Warto ją poznać.

My wspominaliśmy o priorytetowych dziedzinach medycyny w rozumieniu ustawy o zawodach lekarza i lekarz dentysty. Tam też, stomatologia dziecięca wymieniona jest jako specjalizacja. Dzięki temu specjalizację tę można łatwiej realizować. Z kolei w rozporządzeniu ministra zdrowia z 21 sierpnia 2009 r. w sprawie priorytetów zdrowotnych, które jest aktem wykonawczym do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej - stomatologii nie ma.

Szczegóły zamieszczono tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH