• Gabinet stomatologiczny w szkole w Przyborowie służy wielu dzieciom z terenu gminy Nowa Sól.
  • Świadczenia stomatologiczne realizowane są w oparciu o środki gminy.
  • Uwaga: nie wolno utożsamiać wizyty w gabinecie stomatologicznym z bólem.

Trzy lata funkcjonowania gabinetu w szkole 

Gabinet stomatologiczny w Zespole Edukacyjnym w Przyborowie (gmina Nowa Sól) od trzech lat zbiera znakomite recenzje wśród pacjentów (uczniów i przedszkolaków), jak i ich rodziców.

W gabinecie leczą się dzieci z przedszkoli i szkół z: Przyborowa, Kiełczy i Lubieszowa.

Co prawda bywają pacjenci, którzy nie mają żadnych problemów z uzębieniem, zdecydowanie jednak więcej jest dzieci, które pilnie potrzebują interwencji stomatologicznej. Szybko okazało się, że część uczniów i przedszkolaków, aby mogli cieszyć się pięknym uśmiechem, musi mieć leczonych każdego tygodnia po kilka zębów.

Dentysta w regionach wiejskich szczególnie poszukiwany 

Sylwester Buczyński, dyrektor Zespołu Edukacyjnego w Przyborowie w rozmowie z Radiem Zachód wyjaśnia, że gabinet stomatologiczny, powstał ponad trzy lata temu w czasie modernizacji i rozbudowy szkoły.

– Pomieszczenie zostało jakby rzutem na taśmę zaprojektowane z wykorzystaniem pomysłu pani wójt. Postanowiliśmy że taki gabinet powstanie, gdyż wygospodarowaliśmy jedno dodatkowe pomieszczenie. Organ prowadzący - gmina - wystąpiła o pozwolenia i gabinet z powodzeniem działa w naszej szkole  – relacjonuje Sylwester Buczyński.

Rodzice cieszą się, że w szkole zapewniona jest opieka dentystyczna. Dzieci w regionie mieszkają na wsiach i nie wszystkie mają zapewniony dojazd do dentysty. Ważna jest profilaktyka, którą można wykonać bezpłatnie w szkole, szybko i bez kolejek.

Przeglądy i leczenie odbywają się dwa, trzy razy w tygodniu – w zależności od potrzeb. Pacjentami nie są tylko uczniowie z Zespołu Edukacyjnego w Przyborowie, ale także dzieci z innych placówek szkolno - oświatowych, usytuowanych na terenie gminy.

Uwaga na eksponowanie bólu

Radiowy reportaż opisuje znakomitą inicjatywę. Szkoda tylko, że leczone w Przyborowie dzieci za każdym razem pytane były czy się boją. Przed takim postrzeganiem gabinetu stomatologicznego usilnie przestrzegają lekarze dentyści, którzy przekonują, że mówienie „nie bój się, nie będzie bolało” od razu źle nastawia dzieci do wizyt u stomatologa.