• Kampania „Bezpieczne uśmiechy” przeciwstawia się wiedzy internetowej na temat zdrowia jamy ustnej i ładnych zębów.
  • Próba samodzielnego leczenia stomatologicznego w domu jest bardzo niebezpieczna.
  • Oparzenia chemiczne, pęcherze, owrzodzenia i obrzęki to tylko niektóre z konsekwencji, jakich doświadczają ludzie korzystający z internetowej wiedzy w zakresie stomatologii.

„Bezpieczne uśmiechy”

Brytyjskie Towarzystwo Ortodontyczne i Fundacja Zdrowia Jamy Ustnej są tak zaniepokojone tymi „prawdami”, że rozpoczęły nową kampanię o nazwie „Bezpieczne uśmiechy”. Celem akcji jest pomoc pacjentom w dokonywaniu bezpieczniejszych wyborów przy podejmowaniu leczenia stomatologicznego.

Edmund Profitt, dyrektor naczelny Brytyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Stomatologicznego, organizacji wspierającej „Bezpieczne Uśmiechy”, powiedział: przerażają nieprofesjonalne instruktaże online, promujące zasadę „zrób to sam”. Niestety pojawia się wielu samozwańczych praktyków oferujących leczenie poza sferą opartą na naukowych dowodach. Zdecydowanie zalecamy pacjentom bezpośrednią współpracę ze stomatologami w celu uzyskania najlepszego i najbezpieczniejszego zdrowego uśmiechu.

Kiedy patrzę na zdjęcia jamy ustnej mogę tylko zebrać część informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o najlepszym sposobie postępowania dla pacjenta.

Wątpliwości wokół diagnozy stomatologicznej na odległość 

Dopiero kiedy dotknę uzębienia, dziąseł pacjenta, zobaczę jak stykają się zęby, jak porusza się jama ustna, gdy porozmawiam z pacjentem - mogę właściwie postawić właściwą diagnozę i opracować odpowiedni plan leczenia.

Jeśli tego typu kroki zostaną pominięte, oznacza to katastrofę w leczeniu stomatologicznym. Zęby nie tylko powinny wyglądać prosto, ale muszą być ustawione w określonej pozycji, aby należycie funkcjonować. Dentysta musi wyczuć dłońmi szczękę i żuchwę. To jest możliwe tylko wtedy gdy pacjent siedzi na fotelu dentystycznym.

Domowe leczenie zębów bardzo niebezpieczne

Dr Carter, dyrektor generalny fundacji Oral Health, wyraził swoje obawy: Próba samodzielnego leczenia stomatologicznego w domu jest bardzo niebezpieczna. Widzieliśmy na własne oczy, jakie poważne i długotrwałe szkody mogą być w ten sposób sprokurowane. Oparzenia chemiczne, pęcherze, owrzodzenia i obrzęki to tylko niektóre z konsekwencji, jakich doświadczają ludzie zdani na internetową wiedzę.

Stomatologiczna diagnoza pozwala na zaobserwowanie w odpowiednim czasie wszelkich schorzeń. Choroby jamy ustnej, które nie są w odpowiednim czasie zauważone i leczone profesjonalnie, mogą przekształcić się w coś znacznie bardziej niebezpiecznego niż na początku.

Kampania Bezpieczny Uśmiech to m.in. promowanie leczenia u dentystów zarejestrowanych w General Dental Council UK.