PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatolog uhonorowana z okazji powrotu Starogardu do Polski

Autor: miro • Źródło: ms
29-01-2021, 08:31
Stomatolog uhonorowana z okazji powrotu Starogardu do Polski Dentystka uhonorowana
2020 r. ustanowiony został Rokiem Obchodów Stulecia Powrotu Starogardu do Państwa Polskiego. Podczas sesji Rady Miasta 27 stycznia 2021 r. podjęto uchwałę o uhonorowaniu zasłużonych obywateli miasta pamiątkowym medalem za zasługi z okazji 100. rocznicy powrotu miasta do macierzy.

Wśród osób wyróżnionych w ten sposób znalazła się lekarz dentysta Anna Zofia Czyżewska.

Zasłużona mieszkanka Starogardu urodziła się w miejscowości Rudniki koło Częstochowy. Tam dorastała, uczyła się i spędziła czas wojny.

Anna Zofia Czyżewska działała w strukturach Armii Krajowej, pełniąc obowiązki łączniczki. Swoją konspiracyjną działalność do samego końca utrzymała w tajemnicy przed najbliższymi.

W okresie wojny edukację zdobyła na tajnych kompletach. Po zakończeniu okupacji zdecydowała się zdawać egzaminy na studia medyczne w Poznaniu. W oparciu o nakaz pracy młoda stomatolog została skierowana w swoje rodzinne strony, do miejscowości Myszków. Po upływie kilku lat, wspólnie z rodziną, przeniosła się do Starogardu, rodzinnego miasta męża.

W Starogardzie pracowała jako stomatolog w: Szkole Podstawowej nr 2, Zakładach Spirytusowych Polmos, Fabryce Obuwia Neptun, Szkole Podstawowej nr 5, Przychodni Lekarskiej przy ul. Hallera.

Pamiątkowe medale miały być wręczane w 2020 r., jednak ze względu na pandemię uroczystości przeniesiono na 2021 r.

Więcej: starogard.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta  

POLECAMY W SERWISACH