PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatolog spoza UE z pierwszą zgodą MZ na wykonywanie w Polsce zawodu lekarza dentysty

Autor: miro • Źródło: ms
07-06-2021, 12:14
Stomatolog spoza UE z pierwszą zgodą MZ na wykonywanie w Polsce zawodu lekarza dentysty Dentystka z Białorusi z pwz od MZ (fot. shutterstock)
Związek Pracodawców Stomatologii informuje, że dzięki jego staraniom minister zdrowia wydał obywatelce Białorusi pierwszą w Polsce zgodę na wykonywanie zawodu lekarza dentysty poza podmiotem leczniczym przeznaczonym do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19.

Związek Pracodawców Stomatologii nie ukrywa rozczarowania postawą samorządu lekarzy i lekarzy dentystów, który nie wydał zgody na przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty na terytorium Polski. Jednocześnie ZPS zapewnia, że w razie zaistnienia takiej potrzeby udzieli wszelkiej pomocy Białorusince, o ile ta zechce dochodzić swoich praw przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, w związku ze „skandaliczną decyzją okręgowej rady lekarskiej”.

Związek Pracodawców Stomatologii tak komentuje całe zdarzenie:
Wierzymy, że jest to przełomowa decyzja dla pełnego wykorzystania zapisów znowelizowanej ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, które mają wspierać nasz system opieki zdrowotnej w związku z pandemią COVID-19.

Pandemia to nie tylko brak medyków w dużych szpitalach. Wielu lekarzy dentystów ograniczyło swój czas pracy lub zmieniło miejsce zamieszkania, co w znacznym stopniu pogorszyło i tak jedną z najgorszych w Europie, sytuacji na rynku pracy lekarzy dentystów.

Warto również dodać, że w myśl przywołanej ustawy okręgowa rada lekarska miała obowiązek nadać obywatelce Białorusi numer prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty, czego wbrew obowiązującym przepisom nie zrobiła.
Nie przeszkadza to w żadnym stopniu w udzielaniu świadczeń zdrowotnych ponieważ w myśl art. 7 ust. 21:
W przypadku gdy okręgowa rada lekarska nie przyzna prawa wykonywania zawodu w terminach, o których mowa w ust. 2e albo 13, lub gdy odmówi przyznania prawa wykonywania zawodu, do dnia prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie przyznania prawa wykonywania zawodu, lekarz albo lekarz dentysta może wykonywać zawód na podstawie i w zakresie określonym w decyzji, o której mowa odpowiednio w ust. 2b albo 12, i jest w tym okresie uznawany za lekarza albo lekarza dentystę posiadającego odpowiednie prawo wykonywania zawodu.

Jeśli zainteresowana wyrazi wolę dochodzenia swoich praw przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, w związku ze skandaliczną decyzją okręgowej rady lekarskiej, otrzyma pełne wsparcie prawne ze strony Związku Pracodawców Stomatologii.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   NRL   cudzoziemcy   PWZ   Związek Pracodawców Stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH