PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatolog na czele Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą

Autor: miro • Źródło: ms
04-01-2021, 09:31
Stomatolog na czele Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Lekarz dentysta Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą jest pomysłodawcą wybicia monety kolekcjonerskiej z okazji 30-lecia istnienia Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

- Mamy nadzieję, że pamiątkowa moneta pomoże nam w zbieraniu środków na renowację kolejnych nagrobków – powiedział dla TVP Wilno Dariusz Żybort, prezes SKOnSR. Dariusz Żybort jest stomatologiem, działaczem społecznym, kolekcjonerem książek, pocztówek i monet.

Decyzja o wybiciu monety pamiątkowej wynika m.in. z perłowych godów  Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą (2020 r.). Na rewersie monety widnieje motyw związany z urną z sercem Piłsudskiego (w 2020 r. przypadała 85. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego). 

2020 r., pomimo pandemii, był dla SKOnSR bardzo intensywny – Komitet odnowił 19 pomników (17 na Rossie i 2 na Cmentarzu Bernardyńskim). Pomniki odnowiono z pieniędzy zebranych dzięki kwestom, prywatnym sponsorom (jak np. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie), rozpowszechnianiu „cegiełek”. Koszt wykonanych prac wynosił ponad 58 tys. euro. 

– W 2020 r. znaleźliśmy się w zupełnie nowej sytuacji. Nie mogliśmy działać w zwykły sposób, odbyła się zaledwie jedna kwesta, nie mogliśmy również liczyć na turystów. Szukamy więc innych sposobów na znalezienie środków – mówi Żybort.

Komitet, za pośrednictwem mediów i przy wsparciu ambasady RP na Litwie, wielokrotnie apelował o rezygnację z drogich wieńców z okazji uroczystości patriotycznych i przekazywanie środków na remont pomników.

- Bardzo się cieszę, że na nasz apel odpowiedziało kilka organizacji, a także pojedyncze osoby. Także w listopadzie, gdy nie mogliśmy prowadzić jak zwykle kwesty, znalazły się osoby, które po prostu zrobiły przelew. To bardzo ważne, że udaje nam się docierać do ludzi z przekazem o potrzebach wileńskich nekropolii i cieszę się, że nawet w tak trudnym czasie znajdują się osoby, które chcą wspierać naszą działalność – podkreśla lekarz dentysta Dariusz Żybort.

Stomatolog uważa, iż pomimo niewielkiej kwoty  (ok. 10 tys. euro), jaką na prowadzenie działalności ma Stowarzyszenie - jest szansa na to, że również w 2021 r. na najstarszych wileńskich nekropoliach będą prowadzone intensywne prace.

– Złożyliśmy prośby o pozwolenia na odnowienie 15 pomników. Napisaliśmy naprawdę bardzo wiele projektów, pracuje nad tym cały komitet. Pieniądze chcemy pozyskiwać z różnych źródeł, bo tylko takie działanie pozwala nam rozplanować prace na cały sezon. Pewien własny zapas jest konieczny, aby móc rozpocząć renowację jak najwcześniej, gdy tylko warunki pogodowe będą sprzyjające – wyjaśnia prezes SKOnSR.

Wydana przez Komitet moneta kolekcjonerska również ma stać się rodzajem cegiełki, którą będzie można nabyć, aby wesprzeć Rossę.

- Przewidzieliśmy wybicie tylko 5 tys. egzemplarzy monety, nie będzie ona wznawiana. Obecnie można ją kupić tylko na Litwie, ale rozmawialiśmy z zaprzyjaźnionymi organizacjami w Polsce i mamy zapewnienia, że pomogą nam w jej dystrybucji – mówi prezes lekarz dentysta Dariusz Żybort.

Monetę kolekcjonerską, wydaną z okazji 30-lecia SKOnSR, można nabyć w cenie 15 euro w sklepie internetowym www.vilropa.lt oraz w polskiej księgarni Elephas www.elephas.lt (w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, ul. Naugarduko 76).

źródło: wilno.tvp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wolontariat  

POLECAMY W SERWISACH