PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Stomatolog na czele Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą

Autor: miro • Źródło: ms
04-01-2021, 09:31
Stomatolog na czele Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Moneta Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą
Lekarz dentysta Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą jest pomysłodawcą wybicia monety kolekcjonerskiej z okazji 30-lecia istnienia Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

- Mamy nadzieję, że pamiątkowa moneta pomoże nam w zbieraniu środków na renowację kolejnych nagrobków – powiedział dla TVP Wilno Dariusz Żybort, prezes SKOnSR. Dariusz Żybort jest stomatologiem, działaczem społecznym, kolekcjonerem książek, pocztówek i monet.

Decyzja o wybiciu monety pamiątkowej wynika m.in. z perłowych godów  Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą (2020 r.). Na rewersie monety widnieje motyw związany z urną z sercem Piłsudskiego (w 2020 r. przypadała 85. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego). 

2020 r., pomimo pandemii, był dla SKOnSR bardzo intensywny – Komitet odnowił 19 pomników (17 na Rossie i 2 na Cmentarzu Bernardyńskim). Pomniki odnowiono z pieniędzy zebranych dzięki kwestom, prywatnym sponsorom (jak np. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie), rozpowszechnianiu „cegiełek”. Koszt wykonanych prac wynosił ponad 58 tys. euro. 

– W 2020 r. znaleźliśmy się w zupełnie nowej sytuacji. Nie mogliśmy działać w zwykły sposób, odbyła się zaledwie jedna kwesta, nie mogliśmy również liczyć na turystów. Szukamy więc innych sposobów na znalezienie środków – mówi Żybort.

Komitet, za pośrednictwem mediów i przy wsparciu ambasady RP na Litwie, wielokrotnie apelował o rezygnację z drogich wieńców z okazji uroczystości patriotycznych i przekazywanie środków na remont pomników.

- Bardzo się cieszę, że na nasz apel odpowiedziało kilka organizacji, a także pojedyncze osoby. Także w listopadzie, gdy nie mogliśmy prowadzić jak zwykle kwesty, znalazły się osoby, które po prostu zrobiły przelew. To bardzo ważne, że udaje nam się docierać do ludzi z przekazem o potrzebach wileńskich nekropolii i cieszę się, że nawet w tak trudnym czasie znajdują się osoby, które chcą wspierać naszą działalność – podkreśla lekarz dentysta Dariusz Żybort.

Stomatolog uważa, iż pomimo niewielkiej kwoty  (ok. 10 tys. euro), jaką na prowadzenie działalności ma Stowarzyszenie - jest szansa na to, że również w 2021 r. na najstarszych wileńskich nekropoliach będą prowadzone intensywne prace.

– Złożyliśmy prośby o pozwolenia na odnowienie 15 pomników. Napisaliśmy naprawdę bardzo wiele projektów, pracuje nad tym cały komitet. Pieniądze chcemy pozyskiwać z różnych źródeł, bo tylko takie działanie pozwala nam rozplanować prace na cały sezon. Pewien własny zapas jest konieczny, aby móc rozpocząć renowację jak najwcześniej, gdy tylko warunki pogodowe będą sprzyjające – wyjaśnia prezes SKOnSR.

Wydana przez Komitet moneta kolekcjonerska również ma stać się rodzajem cegiełki, którą będzie można nabyć, aby wesprzeć Rossę.

- Przewidzieliśmy wybicie tylko 5 tys. egzemplarzy monety, nie będzie ona wznawiana. Obecnie można ją kupić tylko na Litwie, ale rozmawialiśmy z zaprzyjaźnionymi organizacjami w Polsce i mamy zapewnienia, że pomogą nam w jej dystrybucji – mówi prezes lekarz dentysta Dariusz Żybort.

Monetę kolekcjonerską, wydaną z okazji 30-lecia SKOnSR, można nabyć w cenie 15 euro w sklepie internetowym www.vilropa.lt oraz w polskiej księgarni Elephas www.elephas.lt (w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, ul. Naugarduko 76).

źródło: wilno.tvp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wolontariat  

POLECAMY W SERWISACH