PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatolog Marta Mazur wyróżniona w konkursie „Polak Roku we Włoszech”

Autor: miro • Źródło: ms
22-10-2021, 11:38
Stomatolog Marta Mazur wyróżniona w konkursie „Polak Roku we Włoszech” Wyrazy uwielbienia dzieci dla Marty Mazur (źródło FB)
Wśród osób uhonorowanych w konkursie „Polak Roku we Włoszech” znalazła się Marta Mazur, która w kategorii „Działalność Edukacyjno - Naukowa" zajęła  II miejsce.
  • Mieszkająca na stałe we Włoszech, stomatolog Marta Mazur poświęciła czas wolny na bezpłatną opiekę stomatologiczną i ortodontyczną na rzecz dzieci.
  • Marta Mazur w 2010 r. opracowała i uruchomiła program profilaktyczny zakładający ograniczenie występowania próchnicy i wad zgryzu wśród polskich dzieci i młodzieży zamieszkałej na terenie Regionu Lazio.
  • Marta Mazur ofiaruje dzieciom własną pracę, ponieważ są i będą one zawsze najdelikatniejszą częścią społeczeństwa,

Brawa dla Marty Mazur

Marta Mazur została w ten sposób nagrodzona za:
- całokształt działalności naukowej i publicystycznej w prestiżowych czasopismach lekarskich na świecie;
- działalność naukowo-akademicką;
- bezpłatną opiekę stomatologiczną i ortodontyczną na rzecz dzieci.

Laureatka nagrodę odebrała z rąk Krystyny Olliffe – dyrektor Polskiej Szkoły w Anglii.

Uroczystość, z udziałem przedstawicieli polskich i włoskich instytucji oraz sponsorów, odbyła się na zamku średniowiecznym Savelli w Palombara Sabina.

Program profilaktyczny Babydent 

Przypomnijmy, że w 2010 r. Marta Mazur - polska dentystka mieszkająca na stałe we Włoszech, opracowała i uruchomiła program profilaktyczny zakładający ograniczenie występowania próchnicy i wad zgryzu wśród polskich dzieci i młodzieży zamieszkałej na terenie Regionu Lazio. Program cieszył się coraz większym zainteresowaniem, dlatego wdrożenie Babydent rozszerzono na inne regiony Włoch.

Przedmiotem programu jest przeprowadzenie u dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat profilaktycznych lekarskich badań stomatologicznych zapobiegania próchnicy oraz wad zgryzu oraz grupowej profilaktyki fluorkowej, połączonego z instruktażem higieny jamy ustnej i nauki racjonalnej diety.

Babydent ma także za zadanie ustalenie aktualnych wskaźników intensywności próchnicy.

Zakres procedur przewidzianych w programie obejmuje:
* Rozpropagowanie i nagłośnienie programu, zapoznanie rodziców, dzieci oraz nauczycieli z założeniami programu. Uzyskanie zgody od rodzica/opiekuna prawnego na uczestnictwo dziecka w Programie.
* Wykonanie profilaktycznego badania stomatologicznego z ustaleniem zaleceń. Wynik badania stomatologicznego wpisywany jest do indywidualnej karty profilaktycznego badania stomatologicznego. Jeden z dwóch egzemplarzy karty jest przekazywany rodzicom lub opiekunom prawnym badanego pacjenta.

Zgodnie ze stanem uzębienia, młodzi pacjenci są kierowani na następujące zabiegi:
- stosowanie preparatów fluoru,
- lakowanie bruzd zębów trzonowych,
- nauka higieny jamy ustnej i racjonalnej diety,
- diagnoza i zapobieganie powstawania wad zgryzu.

Udział w Programie jest bezpłatny. Zdarza się, że w ciągu tygodnia korzysta z niego ok. 60-70 dzieci.

Marta Mazur, na co dzień pracuje w Szpitalu Poliklinicznym Gemelli w Rzymie, gdzie zajmuje się ortodoncją i stomatologią dziecięcą

Marta Mazur z sercem Polki 

- Jestem Polką i chcę pomagać Polakom, tu na obczyźnie. Przede wszystkim pragnę być jednak lekarzem dla polskich dzieci, pragnę zaofiarować im własną pracę, ponieważ dzieci są i będą zawsze tą najdelikatniejszą częścią społeczeństwa, a ja nie potrafię się pogodzić z tym, że dzieci nie mają swobodnego dostępu do opieki zdrowotnej – zapewniała laureatka.

- Urodziłam się w Polsce, ale kiedy jeszcze byłam maleńkim dzieckiem moja rodzina przyjechała do Włoch. Dzięki mojej kochanej mamie ukończyłam pełen cykl edukacyjny w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP w Rzymie – wspomniała Marta Mazur w rozmowie z Danutą Wojtaszczyk (naszswiat.it).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dr Marta Mazur   wolontariat  

POLECAMY W SERWISACH