PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatolodzy wesprą techników w procesie regulacji zawodu

22-05-2013, 00:02
Stomatolodzy wesprą techników w procesie regulacji zawodu (fot. sxc.hu)
Stomatolodzy wesprą techników w procesie regulacji zawodu (fot. sxc.hu)
Komisja Stomatologiczna NRL nawiązuje współpracę z Polskim Towarzystwem Techników Dentystycznych. Obu stronom zależy na uregulowaniu prawnym zawodu technika i walce z nielegalną wysyłkową realizacją protez.

Spotkanie zainicjowali przedstawiciele PTTD. Szefowa organizacji Bożena Florczyk, wielokrotnie mówiła o chęci nawiązania regularnej i ściślejszej współpracy pomiędzy PTTD a samorządem lekarskim.

- Rozmawialiśmy o szeregu spraw związanych z wykonywaniem zawodu technika dentystycznego oraz współpracy pomiędzy lekarzami dentystami a technikami relacjonuje przebieg spotkania lek. dent. Anna Lella, wiceprezes NRL i przewodnicząca KS NRL.

Przedstawiciele PTTD potwierdzili, że zależy im na kontynuowaniu prac nad ustawą o zawodach medycznych, która uregulowałaby zasady wykonywania zawodu technika. Przypomnijmy, że formalnie nadal obowiązuje dekret z 1946 r. o wykonywaniu czynności techniczno - dentystycznych, który w znacznej większości nie jest dostosowany do obecnej sytuacji, niektóre przepisy są martwe.

- Technicy nie powinni czekać na podjęcie dalszych prac nad ustawą regulującą jednocześnie wiele odrębnych zawodów medycznych co jak wiemy nie jest z różnych przyczyn łatwe ale dążyć do podjęcia prac nad ustawą dotyczącej tylko ich zawodu przyznali zgodnie uczestnicy spotkania.

Ustalono, że obie strony są zainteresowane uregulowaniem prawnym zawodu technika i będą się wspierać w tym zakresie.

Wokół ustawy o wyrobach medycznych

Przedmiotem dyskusji była również kwestia wymogów wynikających z ustawy o wyrobach medycznych. Według przedstawicieli PTTD, niektórzy lekarze nie chcą wystawiać pisemnych zleceń na zamawiane prace protetyczne. Z drugiej strony nadal wiele pracowni nie dopełniło obowiązku rejestracji i nie przekazuje, wymaganego prawem, oświadczenia w sprawie zgodności wyrobu z wymaganiami zasadniczymi równocześnie z wykonaną pracą.

- Zarówno pisemna forma zleceń, jak i obowiązek rejestracji i przekazywania oświadczeń o zgodności wynikają z ustawy i obie strony będą o tym  przypominać zapewnia dr Anna Lella.

Uczestnicy spotkania rozmawiali także o problematycznym statusie techników zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Biobójczych nie traktuje ich jako wytwórców. Zdaniem URPL definicja wyrobów medycznych wykonywanych na zamówienie nie obejmuje wyrobów, które wykonuje technik dentystyczny zatrudniony przez lekarza dentystę.

- Taka interpretacja wypacza cel ustawy o wyrobach przekonują technicy. W ocenie prawników jest to kwestia błędnej, nieuzasadnionej interpretacji ze strony URPL. Przepisy ustawy wcale bowiem nie rozróżniają wytwórców ze względu na formę prawną, w jakiej wykonują zawód. Przepis art. 5 ust. 3 mówi nie o wytwarzaniu wyrobu, lecz o dodatkowych czynnościach takich jak przetwarzanie, przygotowywanie, sterylizowanie, konfigurowanie, instalowanie, montowanie lub dopasowywanie wyrobu przez użytkownika lub świadczeniodawcę.

Nowa siła w walce z tzw. protezami z Allegro

W zamian za wsparcie w dążeniu do regulacji zawodu technika, stomatolodzy mogą liczyć na techników dentystycznych w trudnej walce z ofertami wysyłkowej realizacji protez, o której wielokrotnie informowaliśmy na łamach infoDENT24.pl. Zarząd PTTD wyraża sprzeciw wobec takich praktyk. Uważamy, że tego rodzaju postępowanie jest niezgodne z prawem napisano w oficjalnym stanowisku.

Źródło: KS NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH