PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Stanowisko PTP w sprawie leczenia periodontologicznego kobiet w ciąży

Autor: Ewa Nieckuła • Źródło: Ewa Nieckuła
10-05-2018, 15:08
Stanowisko PTP w sprawie leczenia periodontologicznego kobiet w ciąży PTP realizuje projekt "Zdrowie jamy ustnej a ciąża" (fot. pixabay)
Polskie Towarzystwo Periodontologiczne ogłosiło raport ze spotkania panelowego, którego tematem było zdrowie jamy ustnej kobiet w ciąży.

Zapalenie przyzębia występuje u ok. 12 proc. kobiet w ciąży, a zapalenie dziąseł nawet czterokrotnie częściej (według niektórych danych nawet u 90 proc. ciężarnych). Wiadomo, że choroby przyzębia są czynnikiem ryzyka porodów przedwczesnych (przed końcem 35. tygodnia ciąży) i małej wagi urodzeniowej (do 2,5 kg). Chociaż nie ma jeszcze jednoznacznych dowodów, wykazujących związek między problemami periodontologicznymi a przedterminowym zakończeniem ciąży, to bez wątpienia ta korelacja istnieje. Średni odsetek porodów przedwczesnych w Polsce waha się między 4,5-12 proc. ciąż. 

W patomechanizmie powiązań pomiędzy zapaleniem przyzębia, a powikłaniami ciążowymi wyróżnia się drogę bezpośredniej transmisji bakterii z tkanek przyzębia do krwiobiegu, a następnie infekowaniu łożyska i płodu. Toksyny bakteryjne, a także reakcje zapalne mogłyby prowadzić do przedwczesnego porodu. Patomechanizm pośredni działa synergistycznie i polega na przenikaniu do krwiobiegu cytokin prozapalnych, które dodatkowo pobudzają wydzielanie z wątroby białek ostrej fazy wzmacniając reakcję zapalną, która prowadzić może do niepożądanych skutków ciąży.

- Tymczasem niejednokrotnie obserwujemy, że zarówno lekarz dentysta jak i kobieta w ciąży, która wymaga leczenia periodontologicznego boją się podjąć jakąkolwiek interwencję lekarską, bo obawiają się o bezpieczeństwo płodu. Niestety nikt nie bierze pod uwagę tego, co może się stać, jeśli taka interwencja nie nastąpi, mówił prof. Jan Kowalski z Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM na konferencji zorganizowanej 10 maja 2018 r. przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne w Warszawie.

Oczywiście wiemy, że w pierwszym trymestrze ciąży, gdy przebiega organogeneza rzeczywiście można się powstrzymać od różnych procedur medycznych, ale też nie ma stuprocentowej pewności, że są one szkodliwe. Za to w drugim i trzecim trymestrze nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli trzeba zrobić zdjęcie rtg zęba, to samo dotyczy skalingu, czy podawania większości antybiotyków, wyjaśniał prof. Kowalski.

Zdrowie jamy ustnej kobiet w ciąży stało się jednym kierunków działania Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, w kwietniu, w ramach projektu Europejskiej Federacji Periodontologicznej i firmy Oral-B, odbył o się spotkanie panelowe ekspertów z dziedziny periodontologii, ginekologii oraz położnictwa. Efektem są wytyczne co do opieki stomatologicznej nad kobietą ciężarną.

Przedstawiamy jego treść.

Profilaktyka chorób przyzębia

1. Lekarz stomatolog, ginekolog czy położnik, powinien przekonywać pacjentki w wieku rozrodczym o konieczności dbania o zdrowie jamy ustnej na etapie planowania ciąży i/lub jej wczesnego etapu. Wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się przed 12. tygodniem ciąży.

POLECAMY W SERWISACH