Kiedy gubernator stanu New Jersey Phil Murphy nakazał pracownikom szpitali i innych publicznych oraz prywatnych placówek opieki zdrowotnej, aby ci poddali się szczepieniom przeciwko COVID-19, dentyści wyraźnie unikali tego nakazu.

- Jako dziekan Rutgers School of Dental Medicine jestem zakłopotana. Dla dentystów szczepionki są jeszcze bardziej konieczne, biorąc pod uwagę, jak blisko jesteśmy pacjentów, którzy muszą otworzyć usta w celu leczenia – powiedziała Cecile A. Feldman.

Nie powinno się jednak ustanawiać nakazu stanowego, aby pracownicy ochrony zdrowia musieli poddać się szczepieniu. Powinni byli zostać zaszczepieni miesiące temu. Zarażenie się przez pacjenta, zagrażającą życiu chorobą, od ludzi, którym powierzono ochronę ich zdrowia - infekcją, której można było zapobiec dzięki szczepionce - jest nie tylko okrutną ironią, ale rażącym naruszeniem etyki zawodowej. Uważam, że dla pracowników ochrony zdrowia pracujących na pierwszej linii szczepienie jest koniecznością – mówiła Cecile A. Feldman.

- Wyobraźmy sobie, że podczas epidemii polio na początku XX w. pracownicy ochrony zdrowia odmówili przyjęcia szczepionki, gdy ta pojawiła się w latach pięćdziesiątych. Ile dzieci i dorosłych odwiedzających lekarza lub dentystę zaraziłoby się wirusem, który sparaliżowałby ich na całe życie? Dzięki szczepieniom – przekonywała dziekan Rutgers School of Dental Medicine.

Jestem rozczarowana stanowiskiem Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego, które wydało chłodne oświadczenie „zachęcające” dentystów do zaszczepienia się, zgodnie z wytycznymi Centrum Kontroli Chorób (CDC). Takie stanowisko stoi w sprzeczności z naszą misją jako dentystów. Podobnie jak inni lekarze, kiedy kończymy naszą edukację, składamy przysięgę, że przedkładamy dobro pacjentów ponad własne. Oczywiście, jeśli nieszczepieni świadczeniodawcy rozprzestrzeniają wysoce zaraźliwą, czasami śmiertelną chorobę, ponieważ po prostu nie mają ochoty na szczepienie, przedkładają własne obawy nad życie swoich pacjentów.

44 proc. nieszczepionych Amerykanów podaje wiele powodów swojej decyzji. Niektórzy padają ofiarą teorii spiskowych. Niektórzy są zaniepokojeni statystycznie nieistotnymi skutkami ubocznymi i długoterminowymi konsekwencjami – chociaż zatwierdzenie szczepionek przez FDA nigdy nie jest uzależnione od wyników 10- lub 20-letnich badań. Gdyby tak było, szczepionki przeciwko odrze, polio i innym chorobom nie pomogłyby zapobiec wybuchom epidemii – przekonuje Cecile A. Feldman.

Pracownicy ochrony zdrowia, bardziej niż ktokolwiek inny, mają obowiązek zaszczepić się, bez względu na swoje wątpliwości i obawy. Jeśli pracujesz jako lekarz i nie chcesz się szczepić, nie masz co robić w tym zawodzie. Nikt nie ma prawa do pracy w ty zawodzie, to przywilej – dodaje Cecile A. Feldman.