FDI i Smile Train opracowują wytyczne dla lekarzy dentystów i szerszego zespołu zajmującego się leczeniem rozszczepów. Wytyczne koncentrują się na utrzymaniu optymalnego zdrowia jamy ustnej u takich pacjentów. 

Wytyczne zostaną szczegółowo omówione z ekspertami FDI i Smile Train podczas seminarium internetowego Zdrowie jamy ustnej w kompleksowej opiece nad rozszczepem 29 września 2020 r. O godzinie 15:00 czasu polskiego. Rejestracja na seminarium internetowe jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich.

Średnio jedno na siedemset dzieci rodzi się z rozszczepioną wargą lub podniebieniem. W wielu przypadkach nie są znane przyczyny takich zmian. Rozszczepy powodują znaczne trudności w jedzeniu, oddychaniu, słyszeniu i mówieniu. Co więcej, pacjenci z rozszczepami często cierpią na próchnicę, zapalenie dziąseł i inne choroby jamy ustnej.

Niestety, wiele dzieci z rozszczepami nigdy nie przechodzi operacji rekonstrukcyjnej, której potrzebują.

Smile Train, organizacja non-profit zajmująca się zdrowiem jamy ustnej, zapewnia szkolenia, sprzęt i dostęp do najnowocześniejszych technologii, aby w ten sposób zapewnić kompleksowe usługi w zakresie leczenia rozszczepów na całym świecie.

Pomoc ST obejmuje:
- realizację podstawowych zabiegów (poza chirurgią rozszczepów),
- usługi żywieniowe,
- ortodoncję,
- ogólną opiekę stomatologiczną,
- terapię mowy,
- wsparcie psychologiczne.

Z perspektywy młodego pacjenta
Michael David Contreras pochodzi z Bogoty w Kolumbii i urodził się z rozszczepioną wargą i podniebieniem. Chłopiec poddany został pierwszej operacji wargi w wieku trzech miesięcy, a operację podniebienia w wieku 12 miesięcy. Mając 10 lat przeszedł operację przeszczepu kości wyrostka zębodołowego i kilka korekt estetycznych. Michael otrzymał również pełne leczenie ortodontyczne. 

- Miałem duże wsparcie od moich rodziców i zawsze optymistycznie patrzyli na moją przyszłość - mówi Michael. - Nigdy nie wątpili, że kiedy dorosnę, będę mógł robić wszystko, co zechcę. Mimo to moje życie nie było łatwe i często wyśmiewano mnie z powodu blizny i mowy, a ludzie ciągle mnie o to pytają, przez co czułem się inaczej – wyjawił Contreras.

Wspierana przez Smile Train fundacja FISULAB z siedzibą w Bogocie, dąży do poprawy jakości życia pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia poprzez kompleksowe usługi rehabilitacyjne. Fundacja sfinansowała operacje Michaela.

- FISULAB jest dla mnie wszystkim, ponieważ pozwala mi wieść dobre życie i realizować swoje marzenia. Jestem bardzo wdzięczny, a ich praca jest ważna dla tak wielu ludzi. Nie tylko ze względu na operacje, ale także dlatego, że pomagają nie czuć się dyskryminowanym. Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałoby życie dla kogoś, kto nie ma dostępu do leczenia i wsparcia psychologicznego – uważa Michael.