PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stan zagrożenia epidemicznego. Wkrótce zniesienie

Autor: PAP • Źródło: PAP
29-11-2022, 11:36
Stan zagrożenia epidemicznego. Wkrótce zniesienie Minister zdrowia Adam Niedzielski PAP/Albert Zawada
Minister zdrowia Adam Niedzielski informuje o możliwości  zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego. Decyzja ma zapaść po uwzględnieniu także oceny instytucji międzynarodowych, zajmujących się kontrolą zakażeń.
  • Stan zagrożenia epidemicznego obowiązuje w Polsce 16 maja 2022 r. 
  • Obecnie, w porównaniu z poprzednimi okresami,  poziom zachorowań jest stosunkowo najmniejszy, informował  minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej
  • Trwa dyskusja, kiedy powinno nastąpić zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce

Epidemia COVID-19. Minimalny poziom zachorowań

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie wyklucza zniesienia od stycznia stanu zagrożenia epidemicznego.- Ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy to jest ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić - podkreślił.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany we wtorek na konferencji prasowej o taką deklarację szefa Rady Ministrów powiedział, że jesteśmy w takim momencie epidemii, gdzie "mamy najmniejszy stosunkowo poziom zachorowań, porównując chociażby z poprzednimi okresami."

Stan zagrożenia epidemicznego. W Polsce od maja 2020

- Rzeczywiście trwa dyskusja na ten temat, jaki okres będzie okresem optymalnym, ale ja chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że oprócz przeglądu naszych wewnętrznych regulacji, które dotyczą stanu zagrożenia epidemicznego, o którym mówił wczoraj pan premier, również patrzymy na to, co się dziej po stronie organizacji międzynarodowych, czy inne kraje również się wycofują - powiedział szef MZ.

- Na razie powiedziałbym, że przede wszystkim monitorujemy sytuację, analizujemy kontekst prawny tego stanu zagrożenia epidemicznego i te decyzje będziemy podejmowali, mając z jednej strony informacje wynikające z przeglądu prawnego, ale z drugiej strony, mając też rozeznanie z tego, jakie trendy są realizowane na świecie, jaka jest ocena instytucji międzynarodowych, instytucji zajmujących się kontrolą zakażeń - sprecyzował Niedzielski.

Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach. Do 31 grudnia 2022

Od 16 maja rozporządzenie ministra zdrowia zniosło obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii, zastępując go stanem zagrożenia epidemicznego. Pod koniec października br. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z nią obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach zostaje przedłużony do 31 grudnia 2022 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w szpitalach i aptekach jest uzasadnione notowaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również liczbą świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych), udzielanych osobom zakażonym tym wirusem, a także sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH