
- Gabinet dentystyczny w szkole nie jest jedynym miejscem, w jakim sprawowana jest nad uczniami opieka stomatologiczna. Może być ona realizowana "na mieście" w ramach umowy kontraktowej oraz w dentobusach
- Na początku epidemii COVID-19 (w 2020 r.) dentobusy stacjonujące przy szpitalach jednoimiennych, wykorzystywane były do udzielania świadczeń doraźnych osobom chorym na COVID-19
- W 2022 r. w dentobusach przyjęto 142 tys. pacjentów, wydając na ten cel 6,5 mln zł (średnio 45,7 zł na osobę)
Ile dentobusów leczy dzieci, ilu pacjentom udzielono w tej formie pomocy, czy pojazdy te ulegają wypadkom, czy były do nich włamania – chciała wiedzieć posłanka Hanna Gill-Piątek. Odpowiedzi udzielił jej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Czytaj więcej
Plaga bruksizmu. Natychmiast do dentystyDentobusy należą do wojewodów
Ustawa z 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej przewidywała zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w określony w niej sprzęt i aparaturę medyczną, w tym na zakup pojazdów, jedynie w 2017 r.
Zgodnie z przepisami tej ustawy, dentobusy, które zakupiono (16) zostały przekazane wojewodom (każdemu z wojewodów przekazano jeden pojazd).
Minister Zdrowia nie jest zatem właścicielem pojazdów.

Czytaj więcej
Kiedy dentysta może opłacać niższe składki ZUSJak funkcjonują dentobusy
Wojewoda udostępnia nieodpłatnie dentobus świadczeniodawcy wybranemu konkursie organizowanym przez NFZ. Na terenie jednego województwa umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia realizuje jeden świadczeniodawca, udzielający świadczeń stomatologicznych w dentobusie, którego miejsca postoju ustalane są przez świadczeniodawcę w porozumieniu z oddziałem wojewódzkim NFZ.
Harmonogram postojów dentobusu publikowany jest na stronie internetowej właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Umowy o udzielanie świadczeń w dentobusach zawierane są od 2018 r.
Liczba dzieci korzystających z dentobusów
W latach, w których obowiązywał stan epidemii (2020-2022) zamknięte były szkoły oraz przedszkola z powodu przejścia na nauczanie zdalne, okresowo ograniczano również poruszanie się poza miejscem zamieszkania dzieci i młodzieży, a prowadzenie leczenia zalecano tylko w trybie doraźnym przy zwiększonych rygorach sanitarno - epidemiologicznych.
Wykonywanie świadczeń stomatologicznych ograniczone było zarówno w gabinetach dentystycznych stacjonarnych jak i mobilnych.
Na początku epidemii COVID-19 (w 2020 r.) dentobusy stacjonujące przy szpitalach jednoimiennych, wykorzystywane były do udzielania świadczeń doraźnych osobom chorym na COVID-19. Czas epidemii wyraźnie wpłynął na liczbę udzielonych świadczeń oraz liczbę pacjentów leczonych w dentobusach.
Liczbę pacjentów, którym udzielono świadczeń w dentobusie, a także wartość tych świadczeń przedstawia tabela.
Źródło: Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia

Czytaj więcej
Szybki wzrost usług stomatologicznych w marcuCzy dentobusy ulegają wypadkom
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centralę Narodowego Funduszu Zdrowia wypadki dentobusów nie były zgłaszane. Należy jednak podkreślić, że co miesiąc w formie ryczałtu miesięcznego finansowane są koszty związane z eksploatacją dentobusu, w tym koszty ubezpieczenia ponoszone w związku z funkcjonowaniem pojazdu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za jego użytkowanie.
Koszty te są niezależne od finansowania świadczeń stomatologicznych udzielanych w dentobusie.
Całkowity koszt funkcjonowania dentobusów przedstawiony został w tabeli.
Opieka nad uczniami nie tylko w dentobusach
Zgodnie z przepisami ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami organ prowadzący szkołę zapewnia uczniom możliwość korzystania m.in. z gabinetu dentystycznego spełniającego wymagania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
W przypadku braku gabinetu dentystycznego w szkole, organ prowadzący szkołę zawiera porozumienie z podmiotem wykonującym działalność leczniczą
udzielającym świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży finansowanych ze środków publicznych, w którym określa się sposób organizacji udzielania świadczeń.
Gabinet dentystyczny w szkole nie jest zatem jedynym miejscem, w jakim sprawowana jest nad uczniami opieka stomatologiczna.

Czytaj więcej
Mycie zębów przyczyną trądziku na twarzy?
Komentarze