Srebrne tsunami. Seniorzy mają inne problemy z zębami. Czy dentyści sprostają

- W dobie szybko starzejącej się populacji stomatologia będzie musiała stawić czoła wielu wyzwaniom
- Polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w całej Unii Europejskiej
- Gdy pacjent osiąga wiek senioralny częstość jego wizyt u stomatologa diametralnie spada
- Tylko co dziesiąta osoba w wieku 65-69 lat ma funkcjonalne uzębienie (10,8 proc.), ponad płowa ma 1-19 zębów naturalnych, zaś bezzębne jest aż 37,7 proc. osób. Z upływem czasu braki w uzębieniu pogłębiają się
Implanty wypadły, nerwy porażone. W zamian 45 tys. zł
Srebrne tsunami. W Polsce największe w UE
Polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w całej Unii Europejskiej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku w Polsce było ponad 20 proc. osób w wieku powyżej 60 lat. Jak wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na setkę Polaków w wieku produkcyjnym, tj. 15-64 lata, przypada dwudziestu pięciu seniorów powyżej 65. roku życia. Prognozy zakładają, że do 2060 roku ta liczba wzrośnie już do 68.
Srebrne tsunami - tak w demografii obrazowo określa się szybki wzrost liczby osób w wieku senioralnym, który nastąpi w najbliższej przyszłości. Ta zmiana społeczna stanowi poważne wyzwanie dla środowiska stomatologów, bowiem potrzeby pacjenta w starszym wieku są specyficzne.
Pacjent starszy. Wymagania ma szczególne
Część tej populacji stanowią osoby, dla których praca jest wielką wartością, są zorientowane na cel, osiągnęły duży sukces finansowy. I co warto podkreślić są właścicielami 70 proc. dóbr luksusowych, będą więc miały wobec dentystów, jako świadczeniodawców, szczególne oczekiwania. Z pewnością dwie całkowite protezy akrylowe ich nie usatysfakcjonują i będą wymagały nieco bardziej wysublimowanych rozwiązań. Co więcej, pewien odsetek wśród seniorów będą stanowiły osoby po 80-tce o z własnymi zębami - podkreśla doc. dr hab. Agnieszka Mielczarek kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej WUM i krajowy konsultant stomatologii zachowawczej z endodoncją.
Niestety „dobre” starzenie się jest udziałem zaledwie 10-20 proc. populacji.
Generalnie dentyści odnotowują, że gdy pacjent osiąga wiek senioralny częstość jego wizyt u stomatologa diametralnie spada. Nie tylko w Polsce, świadczą o tym również wyniki badania europejskiego. Jednym z aspektów tego zjawiska jest coraz mniejsza samodzielność, ale też fakt, że wiele placówek wprowadziło komputerowy system zapisywania do lekarzy. Senior, aby odbyć wizytę, musi mieć dostęp do komputera. Tymczasem raport GUS z 2017 r. wykazuje, że w Polsce nigdy z komputera nie korzysta 75 proc. populacji starszych osób!
Stosował płyn do płukania ust. Niemal stracił wzrok
Utrata zębów. To powikłanie a nie prawo wieku
Z wiekiem spadają zdolności adaptacyjne do różnego typu zmian. - Stomatolog często stara się odtworzyć komputerowy uśmiech, przeprowadza rekonstrukcję zwarcia w taki sposób, aby doprowadzić pacjenta do optymalnych warunków. Pamiętajmy jednak, że jeśli pacjent „wypracował” sobie zmiany przez wiele lat, to bardzo trudno przystosuje się do idealnego, optymalnego naszym zdaniem, wzorca uzębienia, przestrzegała doc. dr hab. Agnieszka Mielczarek.
Utrata zębów jest wynikiem powikłań, a nie naturalnym procesem który towarzyszy starości. Przyczynia się, poza gorszym żuciem, do zaniku zmysłu smaku, trudności w połykaniu, niekorzystnych zmian diety, niedożywienia, ograniczenia funkcji mózgu, czyli obniżenia jakości życia i zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób ogólnych. Wiadomo już, że liczba usuniętych zębów to istotny wskaźnik zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i innych chorób zagrażających życiu.
Nic więc dziwnego, że WHO wypracowało wytyczne obniżenia odsetka osób bezzębnych do 2020 r. Natomiast Japonia przyjęła program – 8020 Movement – czyli każdy 80-latek ma minimum 20 własnych zębów.
Tego twój dentysta nie znosi. Czego nie robić u dentysty
Zęby polskich seniorów
Braki w uzębieniu narastają z wiekiem
- zaledwie co dziesiąta osoba w wieku 65-69 lat ma funkcjonalne uzębienie (10,8 proc.), ponad płowa ma 1-19 zębów naturalnych, zaś bezzębne jest aż 37,7 proc. osób.
- wśród pacjentów w wieku 75-79 lat liczba osób z funkcjonalnym uzębieniem jest o połowę mniejsza (5,2 proc.), mniej niż połowa ma 1-19 zębów naturalnych (45,2 proc.), natomiast procent osób bezzębnych sięga 49,5 proc.
- w wieku 85-89 lat 1,9 proc. seniorów ma funkcjonalne uzębienie, co trzeci (33,2 proc.) ma 1-19 własnych zębów i 64,9 proc. nie ma ani jednego zęba.
Jednym z większych wyzwań dla stomatologa, które towarzyszy populacji senioralnej jest próchnica i to próchnica, która stwarza największe problemy terapeutyczne, czyli próchnica wtórna, próchnica korzeni, która ze względu na swoją specyfikę wieloogniskowości jest trudna w leczeniu, a dodatkowo także próchnica popromienna u pacjentów onkologicznych, wymienia doc. dr hab. Agnieszka Mielczarek.
Ponadto starsze osoby często cierpią na przewlekłe choroby przyzębia, zespół pieczenia jamy ustnej oraz stomatopatie protetyczne i kandydozy jamy ustnej, które wiążą się z leczeniem odtwórczym. Większość objawów w jamie ustnej pacjenta senioralnego ma podłoże bakteryjne. Skoro mobilność i samodzielność szwankuje to i gorsza jest także kontrola płytki nazębnej.
Powszechnym problemem jest wielolekowość, starsze osoby mają wiele chorób przewlekłych. Z punktu widzenia stomatologa najpoważniejszym efektem ubocznym zażywania leków i interakcji między nimi jest kserostomia, czyli zaburzenia wydzielania śliny.
Praca dla dentysty za 70 tys. funtów miesięcznie


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Konferencja: międzypokoleniowe problemy stomatologii. Uznani specjaliści. Ostatnie zapisy
eduDENT» Prof. Mariusz Lipski w Radzie Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej
newsDENT» Zdrowie seniorów. Wyzwanie dla dentystów. Specjalny projekt FDI
newsDENT» Starzejące się zęby. Są sposoby unikania problemów
techDENT
-
Za darmo przebadają, a nawet wyleczą zęby dzieciom. Rzadka okazja
newsDENT -
Pacjenci nie są leczeni tak jak być powinni, bo przepisy są nieżyciowe
lexDENT -
Tomografia stożkowa dla stomatologów. Zapisy na szkolenie trwają
eduDENT -
Praca na stomatologii wrocławskiej. Zgłoszenia do 10 lutego
eduDENT -
Bakteria z jamy ustnej zwiększa ryzyko mikrokrwawień w mózgu. Są dowody naukowe
techDENT -
Konferencje naukowe PTSS 2023/2024
eduDENT -
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Apel FDI do dentystów
newsDENT -
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie -
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie