PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Smutne reminiscencje po Kongresie FDI

Autor: Mirosław Stańczyk
03-09-2013, 00:02
Reminiscencje po Kongresie FDI
Reminiscencje po Kongresie FDI
Aż 30 proc. młodych Europejczyków ma ubytki szkliwa zębów, chroniącego zęby przed czynnikami zewnętrznymi i psuciem się - wynika z badania ESCARCEL. Zaprezentowano je po raz pierwszy podczas Światowego Kongresu Stomatologicznego, który 30 sierpnia zakończył się w Stambule.

- Nadwrażliwość zębów stwierdza się u ponad 40 proc. osób w wieku 18-35 lat.- Stomatologia zachowawcza w przeszłości skupiała się na leczeniu próchnicy, natomiast to badanie sugeruje, że rośnie powszechność występowania innych problemów - ocenił jego współautor prof. Denis Bourgeois, dziekan Wydziału Stomatologii na Uniwersytecie w Lyonie. Jak wyjaśnił, badanie o akronimie ESCARCEL jest dotychczas największym europejskim studium epidemiologicznym dotyczącym tzw. ubytków przyszyjkowych zębów, niemających związku z próchnicą. Objęto nim 3187 osób w wieku 18-35 lat z siedmiu krajów Europy o różnym systemie organizacji ochrony zdrowia, profilaktyki i ubezpieczeń zdrowotnych (Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Hiszpanii, Finlandii, Łotwy i Estonii).
U pacjentów sprawdzano występowanie ubytków tkanek zębów związanych z erozją szkliwa oraz nadwrażliwość zębiny. Przeprowadzono z nimi również wywiady, aby zebrać informacje na temat czynników ryzyka występujących problemów zdrowotnych.

Niepróchnicowe ubytki szkliwa powstają na skutek działania czynników chemicznych, głównie kwasów obecnych w jedzeniu oraz mechanicznych, które powodują ścieranie (w tym wzajemne tarcie zębów o siebie). W rezultacie pojawia się przebarwienie zębów, dochodzi do zmian ich kształtu, brzegi zębów przednich stają się cieńsze i przezroczyste, krawędzie żujące zębów trzonowych ulegają spłaszczeniu i może nawet dojść do kruszenia się zębów na krawędziach siecznych.

Badanie ESCARCEL wykazało, że ubytki szkliwa (i związane z tym zmiany powierzchni oraz kształtu zębów) ma 29,4 proc. badanych osób. Najsilniej było to związane z częstym spożywaniem kwaśnych produktów - świeżych owoców, soków owocowych oraz napojów izotonicznych, ale też z problemami zdrowotnymi, takimi jak refluks żołądkowo-przełykowy oraz powtarzające się wymioty (związane np. z bulimią), wymieniał współautor badania prof. David Bartlett z Londyńskiego Instytutu Stomatologii.

Największy odsetek osób z najwyższym stopniem uszkodzenia szkliwa stwierdzono we Francji i we Włoszech. Badanie ujawniło też, że blisko 42 proc. młodych osób ma nadwrażliwość zębów. - Problem ten staje się coraz częstszy, gdyż do tej pory dolegliwości te zgłaszało 30 proc. ludzi młodych - powiedziała prof. Nicola West z Dental Hospital and School w Bristolu (Wielka Brytania). Wyjaśniła ona, że nadwrażliwość zębów jest spowodowana odsłonięciem zębiny (czyli tkanki zęba osłoniętej szkliwem lub dziąsłem).

Okazało się, że nadwrażliwość zębów miała silny związek z cofaniem się dziąseł i uszkodzeniem szkliwa. 28 proc. pacjentów z nadwrażliwością oceniło, że wpływa ona negatywnie na ich życie.

Rektor Akademii Stomatologii na Uniwersytecie w Bernie w Szwajcarii prof. Adrian Lussi ocenił, że z najnowszego badania wynika, iż bardzo ważne jest, abyśmy ograniczali częstość jedzenia kwaśnych pokarmów (jak owoce) i picia kwaśnych napojów (w tym soków owocowych) do 3 - 5 razy dziennie. Można również ograniczyć wpływ kwaśnych napojów na szkliwo pijąc je przez słomkę.

źródło: rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH