PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Śmierć po znieczuleniu w gabinecie stomatologicznym

Autor: miro • Źródło: ms
08-08-2021, 14:54
Śmierć po znieczuleniu w gabinecie stomatologicznym Znieczulenie przyczyną śmierci w gabinecie stomatologicznym (fot. shutterstock)
Pacjent dentysty z Lake County (USA) zmarł po zabiegu dentystycznym, a dokładniej w wyniku podania Propofolu.

Corey Causey był pacjentem dr. Aarona Swika w ośrodku Chirurgów Szczękowo - Twarzowych w Lake County. 9 czerwca 2021 r. przybył do kliniki, aby usunąć kilka zębów.

Po znieczuleniu Causey przestał oddychać i doznał zatrzymania akcji serca. Zmarł następnego dnia w miejscowym szpitalu.

Według koronera Lake County Jennifer Banek - pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę Propofolu, środka znieczulającego, którego podanie musi być ściśle kontrolowane. Procedura ta wymaga w zasadzie obecności co najmniej dwóch osób.

- Prawdą jest, że chirurdzy stomatologiczni mają wyjątkową pozycję, mogą zatem zarówno podawać znieczulenie, jak i przeprowadzać zabieg. Jest to jednak obarczone dużym ryzykiem, gdy ktoś nie skupia się wyłącznie na aplikowaniu środka znieczulającego i obserwowaniu parametrów życiowych pacjenta - oceniła sytuację Jennifer Banek.

Propofol wpływa bardzo intensywnie na ośrodkowy układ nerwowy. Jego oddziaływanie wywołuje takie skutki jak znieczulenie, uspokojenie lub – w zależności od dawki – całkowitą utratę świadomości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   znieczulenia   pacjent  

POLECAMY W SERWISACH