• Wielu właścicieli gabinetów stomatologicznych, kalkulując wpływy z kosztami, rezygnuje ze współpracy z NFZ.
  • Interwencja posła Czesława Hoca.
  • Czy od czerwca pojawi się w Sławnie dentysta pracujący na NFZ?

Konkursy na świadczenie usług stomatologicznych 
NFZ twierdzi, że istnieje szansa, aby od czerwca pojawił się w Sławnie dentysta pracujący na NFZ. W tym celu organizowany jest konkurs ofert. Problem w tym, że to nie oznacza wyłonienia świadczeniodawcy, gdyż tych po prostu brakuje. 

W powiecie sławieńskim jest osiem osiem gabinetów ogólnostomatologicznych, dla dzieci i dorosłych: cztery  w Darłowie, po jednym w: Lejkowie, Pieńkowie, Postominie i Wrześnicy.

Wzrost kosztów realizacji świadczeń stomatologicznych 

Koszty realizacji świadczeń w związku z pandemią wyraźnie wzrosły chociażby ze względu na konieczność powszechnego stosowania śoi i wdrożenia ekstensywnego harmonogramu przyjęć pacjentów (konieczność dezynfekcji gabinetu pomiędzy kolejnymi leczonymi osobami).

Sytuacją w Sławnie zainteresował się poseł Czesław Hoc, który obiecał porozmawiać w tej sprawie z burmistrzem Sławna.

Nie trudno przewidzieć rezultatu takich rozmów, gdyż nie mają one żadnej siły sprawczej.

Brak lekarza dentysty w Sławnie - jeden z wielu przykładów

Nie ma tygodnia, aby NFZ nie informował o rozwiązaniu umowy z gabinetem stomatologicznym. W zasadzie to złe sformułowanie, gdyż umowę rozwiązują świadczeniodawcy wskazując na brak rentowności kontraktu. Bywa, że wycena procedur stomatologicznych pokrywa połowę kosztów. W takich warunkach trudno o utrzymywanie kontraktu, aby nie popaść w tarapaty finansowe. Wielu właścicieli gabinetów stomatologicznych, kalkulując wpływy z kosztami, rezygnuje ze współpracy z NFZ, nie chcąc dokładać do interesu.