PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Skala zakażeń w Zofiówce może przekroczyć 20 proc. przebadanych

Autor: miro • Źródło: ms
06-06-2020, 19:00
Skala zakażeń w Zofiówce może przekroczyć 20 proc. przebadanych KWK Zofiówka
Liczymy się z tym, że skala zakażeń w kopalni Zofiówka może przekroczyć 20 proc. przebadanych. 6 i 7 czerwca to będą podwyższone wyniki w tej kopalni - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem.

6 czerwca po południu resort zdrowia poinformował o 317 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego 156 odnotowano wśród górników z Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka na Śląsku. 

Jak powiedział PAP rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, należy liczyć się z tym, że kolejne wyniki dotyczące górników z kopalni Zofiówka, które zostaną podane 7 czerwca, będą porównywalne z wynikami sobotnimi. - Łącznie w Zofiówce mamy przebadanych 4600 górników. Niestety, liczymy się z tym, że skala zakażeń akurat w tej kopalni może przekroczyć 20 proc. przebadanych. Sobota i niedziela to będą podwyższone wyniki w kopalni Zofiówka - podkreślił.

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że optymizmem napawają badania przeprowadzone w kopalni Ziemowit i Marcel. - W samej tylko kopalni Ziemowit na ponad 2 tys. przebadanych osób są jedynie dwa przypadki. Stąd też - jak widzimy - w chwili obecnej mamy tylko tę kopalnię Zofiówka, która rodzi tak duże wyniki. Co istotne, gdybyśmy nie zrobili tego bardzo szerokiego przesiewu wśród górników w kopalni Zofiówka, zapewne nie wyszłyby te przypadki, ponieważ są one bezobjawowe - powiedział.

Rzecznik MZ poinformował także, że szef resortu Łukasz Szumowski jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem i na tej linii będzie zapadała decyzja co do dalszych kroków.

Daria Porycka

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   testy COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH