SIiMTD optuje za dodatkowymi uprawnieniami m.in. dla technika dentystycznego

Stowarzyszenie Inżynierów i Magistrów Techniki Dentystycznej (SIiMTD) od dłuższego czasu optuje za zwiększeniem uprawnień dla: techników dentystycznych, licencjatów, inżynierów, magistrów, magistrów inżynierów o kierunku techniki lub inżynierii dentystycznej. Prezentujemy skrót dokumentu, który przedstawia propozycje Stowarzyszenia.
Technik dentystyczny - uprawnienia
* Po odbyciu jednorocznej praktyki zawodowej i pięcioletniego stażu pracy, uzyskuje możliwość założenie własnej działalności gospodarczej i zatrudnienia techników dentystycznych lub innych osób uprawnionych do wykonywania prac techniczno - dentystycznych oraz uprawnienia do wykonywania samodzielnych napraw ruchomych protez dentystycznych (bez pobierania wycisków).
* Technik dentystyczny, który posiada pięcioletni staż pracy ma możliwość odbycia dwuletniego klinicznego kursu prowadzonego przez uniwersytety medyczne, a który zakończony będzie zdanym egzaminem, po którym uzyskuje zawód „kliniczny technik dentystyczny”.
* Samodzielna praca dopuszczona jest po jednorocznym stażu pracy w gabinecie dentystycznym, u specjalisty do spraw techniki dentystycznej, który ukończył taki kurs lub u klinicznego technika dentystycznego.
* Kliniczny technik dentystyczny uzyskuje dodatkowe uprawnienia do bezpośredniego wykonywania dla pacjentów wszelkiego rodzaju napraw protez dentystycznych, a po przeprowadzeniu sanacji jamy ustnej przez lekarza dentystę, ruchomych osiadających uzupełnień protetycznych.
* Po odbyciu pięcioletniego stażu pracy, technicy dentystyczni będą mogli w systemie eksternistycznym (jeden rok) uzyskać tytuł licencjata techniki dentystycznej, po którym uzyskują dodatkowe uprawnienia na wykonywanie napraw protez dentystycznych z możliwością samodzielnego pobrania wycisku.
* Technicy dentystyczni, po ukończeniu pięcioletnich zaocznych studiów o kierunku techniki dentystycznej lub inżynierii dentystycznej, uzyskują dodatkowe uprawnienia do bezpośredniego wykonywania dla pacjenta napraw protez dentystycznych, a po wykonaniu sanacji jamy ustnej - ruchomych osiadających i nieosiadających uzupełnień protetycznych.
Licencjat i inżynier o kierunku techniki lub inżynierii dentystycznej – zawód specjalista do spraw techniki dentystycznej - uprawnienia
* Jednoroczna praktyka zawodowa. Po pięciu latach stażu pracy możliwość otworzenia własnej działalności gospodarczej i zatrudnienia techników dentystycznych lub innych osób uprawnionych do wykonywania prac techniczno-dentystycznych. Uzyskuje dodatkowe uprawnienia na wykonywanie napraw protez dentystycznych z możliwością samodzielnego pobrania wycisku.
* Po odbyciu pięcioletniego stażu pracy ma możliwość odbycia dwuletniego klinicznego kursu prowadzonego przez uniwersytety medyczne, zakończony zdanym egzaminem.
* Samodzielna praca dopuszczona jest po jednorocznym stażu pracy w gabinecie dentystycznym lub u specjalisty do spraw techniki dentystycznej, który ukończył taki kurs.
* Uzyskuje dodatkowe uprawnienia do bezpośredniego wykonania dla pacjenta wszelkiego rodzaju napraw protez dentystycznych, a po wykonaniu sanacji jamy ustnej przez lekarza dentystę, ruchomych osiadających uzupełnień protetycznych.
* Po ukończeniu półtora lub dwuletnich zaocznych studiów magisterskich uzupełniających o kierunku techniki dentystycznej lub inżynierii dentystycznej, uzyskuje uprawnienia do samodzielnej pracy, polegającej na bezpośrednim wykonaniu dla pacjenta wszelkiego rodzaju napraw protez dentystycznych, a po wykonaniu sanacji jamy ustnej przez lekarza dentystę dodatkowe uprawnienia do bezpośredniego wykonywania dla pacjenta ruchomych osiadających i nieosiadających uzupełnień protetycznych.
Magister i magister inżynier o kierunku techniki lub inżynierii dentystycznej -zawód specjalista do spraw techniki dentystycznej - uprawnienia
* Jednoroczna praktyka zawodowa. Po pięciu latach stażu pracy uzyskuje możliwość otworzenia własnej działalności gospodarczej i zatrudnienia techników dentystycznych lub innych osób uprawnionych do wykonywania prac techniczno-dentystycznych.
* Posiada dodatkowe uprawnienia do wykonywania napraw protez dentystycznych z możliwością samodzielnego pobrania wycisku, a po wykonaniu sanacji jamy ustnej przez lekarza dentystę, bezpośredniego wykonywania dla pacjenta ruchomych osiadających uzupełnień protetycznych.
* Po ukończeniu dwuletniego zaocznego kursu klinicznego prowadzonego przez uniwersytety medyczne, zakończonego zdanym egzaminem i po jednorocznym stażu pracy w gabinecie dentystycznym lub u specjalisty do spraw techniki dentystycznej, który już ukończył taki kurs, po uprzednim wykonaniu sanacji jamy ustnej przez lekarza dentystę, uzyskuje uprawnienia do bezpośredniego wykonania dla pacjenta osiadających i nieosiadających uzupełnień protetycznych.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Specjalista do spraw techniki dentystycznej zawodem medycznym?
lexDENT» Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT» Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT» Ewa Olszewska, technik dentystyczny zawojowała The Voice Senior
lifeDENT
-
Kurs dla dentystów, którzy zastanawiają się czy dalej wykonywać swój zawód
eduDENT -
Kardiolodzy: dobra higiena jamy ustnej lepsza niż antybiotyki
techDENT -
Co dzieci myślą o dentystach
lifeDENT -
Leczenie stomatologiczne niepełnosprawnych w Szczecinie
newsDENT -
Świętajno poszukuje dentysty na własną rękę
bizDENT -
Przetarg na dostawę sprzętu stomatologicznego do trzech szkół
bizDENT -
Problemy polskiej stomatologii, jakie problemy?
lexDENT -
OW NFZ w Szczecinie: 12 konkursów na świadczenia stomatologiczne
newsDENT
-
Żądania egzekwowania kar za brak separatorów amalgamatu
lexDENT -
27 tys. zł dla pacjentki za nieudane leczenie stomatologiczne
lexDENT -
Kasy online w gabinecie stomatologicznym coraz bliżej
bizDENT -
Wyższe najniższe wynagrodzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów
lexDENT -
Koronawirus 7 kwietnia 2021 r.: 638 zgonów przy 14910 zakażeniach
newsDENT -
Koronawirus: 8 kwietnia rekordowa liczba zgonów (954)
newsDENT -
Czy realna wymiana danych w EDM od 1 lipca 2021 r.?
lexDENT -
Co zagląda w oczy lekarzom dentystom
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Denmark, zagranica -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie
KURSY LAST MINUTE
-
Explore Innovation, Pierwszy krok w...
Warszawa, mazowieckie -
szkolenie on-line "Ochrona...
Warszawa, mazowieckie -
Pacjent wzywa do zapłaty...
cała Polska, cała Polska -
Rozwiązywanie problemów – doginania i...
Warszawa, mazowieckie