PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Senator Alicja Chybicka interweniuje w sprawie stomatologii

Autor: miro • Źródło: ms
02-05-2022, 11:25
Senator Alicja Chybicka interweniuje w sprawie stomatologii Senator Alicja Chybicka źródło FB
Senator Alicja Chybicka podniosła kwestię kiepskiej wyceny świadczeń stomatologicznych realizowanych na NFZ.
  • Senator Alicja Chybicka ujmuje się za dramatyczną sytuacją świadczeniodawców realizujących kontrakty stomatologiczne NFZ
  • Kilkuprocentowe dodatki inflacyjne nie zastąpią uczciwej wyceny kontraktów stomatologicznych
  • Istnienie opieki stomatologicznej "na NFZ" jest niezbędne dla wielu Polaków 

Świadczeniodawcy w stomatologii na NFZ w zapaści

Według senator Alicji Chybickiej obecny wzrost kosztów prowadzenia działalności leczniczej pogłębił już i tak dramatyczny poziom braku rentowności kontraktów stomatologicznych.

W ocenie senator w wielu miejscach lekarze dentyści rezygnują z kontraktów. Dotyczy to głównie chirurgii stomatologicznej i periodontologii.

Procedury medyczne w stomatologii nie pokrywają kosztów 

- Próba zastąpienia wprowadzenia regulacji zaniżonych cen dodatkiem w żadnym razie nie uzdrowi sytuacji. Jeśli na przykład teraz ekstrakcja zęba wyceniona jest na 32 do 35 zł, to po uwzględnieniu 4,5 proc. dodatku wyceniona będzie na 33,5 – 36,5 zł, co nie pokrywa nawet pozapłacowych kosztów udzielania świadczenia - uważa Alicja Chybicka.

- Wprowadzony dodatek jest reakcją na skok inflacyjny ostatnich kilkunastu tygodniach i należy się świadczeniodawcom niezależnie od prawidłowej oceny tej zasadniczej wyceny, stomatologia zaś cierpi na poważne niedoszacowanie wyceny świadczeń od wielu lat dodaje senator.

- Nie każdego jest stać na finansowanie sobie prywatnej opieki stomatologicznej, w szczególności dla dzieci. Uprzejmie proszę o interwencję w tej sprawie - apeluje Alicja Chybicka.

Wypowiedź podczas 41. posiedzenia Senatu RP X kadencji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH