Ministerstwo Zdrowia przygotowało sprawozdanie na temat dostępności i finansowania opieki stomatologicznej ze środków publicznych, bo takie było zapotrzebowanie członków sejmowej Komisji Zdrowia. Być może sprawozdanie to przedstawiono zbyt późno, być może sprawozdanie to napisano zbyt małą czcionką, bo takie zarzuty najczęściej stawiano przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia, ale już w trakcie debaty sejmowej okazało się, że nie o taki raport chodziło. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Posłowie uzgodnili zatem kolejne spotkanie, oczywiście dedykowane analizie stanu zdrowia jamy ustnej Polaków.

Posłowie rozumieją ograniczenia finansowe, ale liczyli że Ministerstwo Zdrowia przedstawi jak w konkretnej sytuacji odnaleźć światełko w tunelu obrazującym stan uzębienia Polaków.

Czy jest takie światełko w tunelu? Jest. Otóż 9 sierpnia jedna z posłanek pojechała do wójta gminy Pcim dowiedzieć się w jaki sposób zorganizowana jest tamtejsza opieka stomatologiczna nad dziećmi: przedszkolnymi, ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Oto projekt w skrócie. Gmina Pcim z Funduszy Norweskich wyposażyła gabinet stomatologiczny za 160 tys. zł. Z własnych środków gmina zatrudniła stomatologa leczącego dzieci oraz pomoc dentystyczną. Roczne koszty utrzymania gabinetu stomatologicznego to 200 tys. zł. Dentyście w Pcimiu w jednym roku udało się objąć opieką stomatologiczną 790 dzieci.

Padł postulat, aby taki scenariusz powielić w skali kraju korzystając z pieniędzy, jakimi dysponuje NFZ na leczenie stomatologiczne (ok. 1,7 mld zł rocznie).

Obliczyliśmy w jaki sposób te wskazówki mogą być zrealizowane. Według danych GUS na początku 2013 r. w skali kraju funkcjonowało 2,5 tys. gmin. Część zdecydowanie większa niż ta w Pcimiu. Pomnożenie obu liczb daje niebagatelną kwotę 0,5 mld zł. Tak więc zrealizowanie takiego programu pochłonęłoby 20 proc. nakładów NFZ na stomatologię.

Program ten jednak ma małe szanse na realizację, chociażby dlatego, że część posłów sam fakt skorzystania z obcych pieniędzy przy leczeniu zębów (Fundusz Norweski) uznała za uwłaczający godności Polaka.

Komisja Zdrowia zbierze się w niedługim czasie raz jeszcze, aby przyjrzeć się dokładnie stanowi zdrowia jamy ustnej polskiego społeczeństwa.