PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Sejm przyjął ustawę umożliwiającą NFZ aneksowanie umów

rynekzdrowia.pl
11-10-2013, 13:34
Sejm przyjął ustawę umożliwiającą NFZ aneksowanie umów Sejm przyjął ustawę umożliwiającą NFZ aneksowanie umów (Fot. sejm.gov.pl)
Sejm znowelizował w piątek (11 października) ustawę, która ma m.in. umożliwić NFZ aneksowanie umów ze świadczeniodawcami na 2014 r., bez konieczności przeprowadzania nowych konkursów. Przed głosowaniem dyskutowano na temat jakości prawa stanowionego przez Sejm.

Nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej poparło 228 posłów, 137 było przeciw, a 60 wstrzymało się od głosu.

Aneksowanie umów  bez konkursów

Z końcem tego roku kończy się znaczna część wieloletnich umów NFZ ze świadczeniodawcami. Ponieważ nadal nie ma nowych rozporządzeń ministra zdrowia określających koszyki świadczeń, NFZ nie może wydać zarządzeń stanowiących podstawę do ogłoszenia postępowań konkursowych, aby wyłonić szpitale i przychodnie, udzielające świadczenia w ramach kontraktów z NFZ w 2014 r. Rozwiązaniem byłoby zatem aneksowanie obecnie obowiązujących umów.

Projekt przewiduje, że NFZ na stałe otrzyma możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami, bez potrzeby przeprowadzania konkursów. W przypadku zgody prezesa NFZ umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. byłyby przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami.

Kolejne kryteria ocen ofert

Uchwalona nowelizacja zakłada wprowadzenie do ustawy pojęcia "ciągłości" i "kompleksowości" - jako kolejnych kryteriów oceny ofert złożonych w konkursie na zawarcie umowy z NFZ. Jak uzasadnia resort, chodzi o premiowanie świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentowi możliwość realizacji procesu diagnostycznego lub terapeutycznego w ramach jednej placówki.

Łatwiejsza droga odwołań 

Skrócona ma także zostać droga odwoławcza dla szpitali i przychodni od rozstrzygnięć konkursów.

Kontrole swobodnie stanowione 

Zmiany dotyczą też zasad kontroli świadczeniodawców (szpitali, przychodni) przez NFZ.

Uwaga! Fundusz nie będzie musiał określać czasu trwaniakontroli i możliwości prowadzenia współkontroli.

Ubezpieczenia od zdarzeń medycznych odsuninęte w czasie 

Ustawa przesuwa również termin obligatoryjnego zawierania przez szpitale umów ubezpieczenia od zdarzeń medycznych z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r.; termin też był już raz wydłużony do końca tego roku.

Chemioterapia niestandardowa bez zmian 

Nowela przewiduje także, że świadczenia z zakresu chemioterapii niestandardowej będą mogły być realizowane na dotychczasowych zasadach do końca 2014 r. Zgodnie z obecnymi przepisami taka możliwość wygasa z końcem tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH