PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚDZJU: tarnowska przychodnia promuje zdrowie jamy ustnej

Autor: nieck • Źródło: en
20-03-2022, 07:15
ŚDZJU: tarnowska przychodnia promuje zdrowie jamy ustnej Darmowe przeglądy stomatologiczne w Tarnowie Fot. Unsplash
Przychodnia w Tarnowie wśród placówek aktywnie obchodzących ŚDZJU. Kierująca nią lek. stom. Joanna Piotrowska przekonuje do profilaktyki i podniesienia poziomu higieny jamy ustnej w wywiadzie dla lokalnej rozgłośni radiowej.
  • Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to dobra okazja do przypomnienia jak ważne dla zdrowia ogólnego są zdrowe zęby i dziąsła.
  • Niestety w Polsce 40 proc. dzieci w wieku 3 lat ma ubytki próchnicowe, 80 proc. 12-latków ma próchnicę i  prawie 100 proc. nastolatków.
  • W Tarnowie w Przychodni Stomatologicznej bezpłatne przeglądy i instruktaż higieny jamy ustnej z okazji ŚDZJU.

Zdrowe zęby ratują życie

Stwierdzenie, że zdrowie zaczyna się w jamie ustnej może zaskakiwać, ale tylko tych, którzy niewiele wiedzą na temat powiązań stanu jamy ustnej i zdrowia ogólnego. Niestety, zaniedbana i niewyleczona próchnica, czy choroby dziąseł  prowadzą nie tylko do utraty zębów. Często są źródłem poważnych chorób – powodują bóle głowy i zatok, zwiększają ryzyko cukrzycy, problemów z nerkami czy stawami, a nawet zawału serca.

Kondycja naszych zębów i dziąseł ma istotny wpływ na zdrowie całego organizmu – przekonywała w programie Bez Skierowania lek. stom. Joanna Piotrowska, która kieruje Poradnią Stomatologiczną w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. 

– Próchnica jest chorobą bakteryjną. Bakterie krążą, mogą dostawać się z krwioobiegiem do układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, oddechowego, moczowego. Mogą powodować zmiany zapalne w narządach, mogą wpływać na stawy, utrudniają leczenie różnych chorób, a także wpływają na powstanie różnych chorób czy na przebieg chorób takich jak cukrzyca. Poza tym, w jamie ustnej mogą pojawiać się choroby określane jako stany przedrakowe, uświadamia dentystka. 

Co każdy pacjent wiedzieć powinien 

Podstawową dla zdrowia zębów jest ograniczenie cukru w diecie, bo jego  nadmiar jest główną przyczyna próchnicy. Poza tym opóźnia gojenie ran w jamie ustnej, sprzyja zakażeniom grzybiczym, bakteryjnym, a także zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Dlatego w diecie należy biały cukier zastąpić miodem, ksylitolem, daktylami.

A także - co nie mniej ważne dla zdrowia jamy ustnej - warto jeść więcej warzyw, owoców, oraz produktów bogatych w wapń, witaminę D , czyli serów, mleka. Zamiast po słodkie napoje lepiej sięgać po wodę.

Stomatologiczny wymiar COVID-19

Wirus SARS-CoV-2 nie oszczędza dziąseł i zębów. Często zdarzają się powikłania po Covid-19, które dotyczą jamy ustnej. 

– W jamie ustnej jest bardzo dużo receptorów dla koronawirusa i dlatego właśnie jama ustna stanowi wrota zakażenia. Po przechorowaniu obserwujemy powikłania w jamie ustnej, takie jak zaburzenia smaku, suchość, zaburzenia wydzielania śliny, owrzodzenia, przebarwienia, zmiany krwotoczne, pęcherzowe, wybroczyny, czy złuszczające zapalenie błony śluzowej, mówiła w Radiu RDN lek. stom. Joanna Piotrowska.

Lek. Joanna Piotrowska zwraca uwagę, że oprócz prawidłowej higieny jamy ustnej, ważne są regularne wizyty u dentysty. Dzieci powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny co 3 miesiące, a dorośli co pół roku.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, Zespół Przychodni Specjalistycznych, 21 marca oferuje bezpłatny przegląd dentystyczny oraz instruktaż  prawidłowej higieny jamy ustnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej   obchody_ŚDZJU  

POLECAMY W SERWISACH