PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚDZJU: świętowanie przez nauczanie

Autor: miro • Źródło: ms
20-03-2021, 17:05
ŚDZJU: świętowanie przez nauczanie ŚDZJU 2021 w ORL w Warszawie z akcentem pandemii
Światowy Dzień Jamy Ustnej (20 marca) najłatwiej jest odnotować. Członkowie Komisji Stomatologicznej ORL w Warszawie, warszawskiego Oddziału PTS i naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zdecydowanie na łatwiznę nie poszli, wręcz przeciwnie - wykonali w tym dniu kawał dobrej roboty, za którą ŚDZJU, gdyby miał zdolności wyrażania uczuć - z pewnością powinien być wdzięczny.

Nie o wdzięczność jednak chodzi, a o realizację celu. Ten był jasno określony, mierzalny i – co najważniejsze osiągnięty. Chodziło o zorganizowanie i przeprowadzenie sesji naukowej dla lekarzy dentystów ceniących sobie wiedzę z najwyższej półki. Szczęśliwie dla słuchaczy na takiej właśnie półce, i to w bardzo poczesnym miejscu, od lat ulokowane są kompetencje i doświadczenie zawodowe wykładowców – gości ORL w Warszawie.

Trzeba przyznać, że organizatorom w realizacji celu trochę pomogła trzecia fala pandemii, bo gdyby nie restrykcje w przemieszczaniu się – to karkołomnym zadaniem byłoby zgromadzenie zaproszonych wykładowców w jednym czasie (przypomnijmy 20 marca – ŚDZJU) i w jednym miejscu (przypomnijmy gościnne progi ORL w Warszawie). To oczywiste, bo na ich wykłady niecierpliwie czeka wiele renomowanych ośrodków uniwersyteckich, rozsianych po globalnej mapie naukowego świata.

Tak naprawdę to z tą zasługą pandemii jest wielka przesada, gdyż za ideą uhonorowania ŚDZJU w formie nietuzinkowego panelu naukowego stał dr n. med. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie i przewodniczący Komisji Stomatologicznej tej Rady.

Dariusz Paluszek jest wielkim admiratorem integrowania wokół siebie możliwie najbardziej wartościowego potencjału, a jego koncyliacyjny charakter pozwala na realizowanie projektów, z natury rzeczy - trudnych do przeprowadzenia.

- Zamysłem naszym jest, aby z wiedzy bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów korzystali wszyscy stomatolodzy z kraju – zapewnił w rozmowie z infoDENT24.pl Dariusz Paluszek.

Tak też się stało 20 marca. Uczestnictwo w wykładach (darmowe) możliwe było dla każdego lekarza dentysty, oczywiście  po uprzednim zalogowaniu się w systemie. Kto dokonał rejestracji i spędził sobotni dzień przed komputerem nie żałował, bo od pierwszego do ostatniego wykładu siedmiogodzinnej sesji płynął przekaz, za który w normalnych warunkach trzeba niestety zapłacić, zgodnie z zasadą, że wiedza kosztuje. Dodajmy ta najbardziej wartościowa kosztuje niemało, gdyż zawsze występuje deficyt praktycznych wskazań, po mistrzowsku przekazywanych przez prekursorów określonych obszarów nauki w stomatologii.

Ci, którzy byli wirtualnymi gośćmi ORL w Warszawie, są bogatsi nie tylko o merytoryczną wiedzę, ale i o dobrą energię, płynącą z ust naukowców znających doskonale zasady, jakimi powinien cechować się wzorcowy wykład.

Należy przypuszczać, że po sesji naukowej z okazji ŚDZJU wykrystalizują się dwie grupy lekarzy dentystów, jedna – wciąż mniej liczna – admiratorów cyklicznych spotkań, organizowanych w siedzibie ORL w Warszawie i liczniejsza - grupa zawiedzonych, którzy przepuścili taką okazję. W tym przypadku powiedzenie – nic straconego – nie jest chyba na miejscu, aczkolwiek pocieszającym może być fakt, że – jak zapewnia Dariusz Paluszek – cykliczne spotkania naukowe w triadzie: ORL w Warszawie, PTS Oddział Warszawa i WUM będą kontynuowane. Najbliższe już w kwietniu. O czym poinformujemy.

   Prof. Agnieszka Mielczarek, kierująca Katedrą i Zakładem Stomatologii Zachowawczej WUM, prezes warszawskiego oddziału PTS, konsultant krajowy ds. stomatologii zachowawczej z endodoncją, przedstawiając gości współtworzących wydarzenie - życzyła wszystkim lekarzom dentystom osiągnięć zawodowych i wielu sukcesów w walce o zdrowie pacjentów. Oczywiście nie trzeba dodawać, że i jedno i drugie życzenie ściśle się ze sobą wiążą.

Prof. Agnieszka Mielczarek przypomniała także, iż motyw przewodni tegorocznego Święta Zdrowia Jamy Ustnej „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej” nie jest tylko sloganem, a prawdą, z której wciąż mało pacjentów zdaje sobie sprawę. Także lekarzom warto tę maksymę przypominać - zastrzegła.

Spójrzmy kto i przy jakiej okazji witany był w ORL w Warszawie:

Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk: prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, krajowy konsultant do spraw stomatologii dziecięcej, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej CM WUM.

   Dr hab. Ewa Czochrowska, Zakład Ortodoncji, WUM, prezes Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.
Autotransplantacje zębów w leczeniu braków zębowych: wskazania, opis zabiegu, rokowanie z punktu widzenia chirurga i ortodonty.

   
   Dr hab. Paweł Plakwicz, Zakład Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia, WUM
Autotransplantacje zębów w leczeniu braków zębowych: wskazania, opis zabiegu, rokowanie z punktu widzenia chirurga i ortodonty.

   Lek. dent. Magdalena Sobecka Frankiewicz, Zakład Stomatologii Zachowawczej, WUM
Leczenie biologiczne miazgi – nowe trendy i możliwości.

Lek. dent. Daniel Surowiecki, Katedra Protetyki Stomatologicznej WUM
Praktyczne aspekty zastosowania technologii cyfrowych w protetyce stomatologicznej.

Dr n. med. Piotr Regulski, Zakład Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej, WUM.
Zagadnienia diagnostyki obrazowej CBCT w praktyce lekarza dentysty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH