PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚDZJU: nawoływanie do oczywistych zachowań, których nikt nie przestrzega

Autor: miro • Źródło: ms
18-03-2021, 13:33
ŚDZJU: nawoływanie do oczywistych zachowań, których nikt nie przestrzega Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca)
Zgodnie z zaleceniami – czyli dwa razy do roku lub częściej – dentystę odwiedza tylko 37 proc. Polaków. 16 proc. umawia wizytę, kiedy zaczyna dostrzegać pierwsze symptomy problemów stomatologicznych, a aż 11 proc. na fotel trafia w momencie, kiedy stan zębów staje się już naprawdę zły.

Próchnica czy zmiany zapalne dziąseł przyczyniają się do powstawania wielu chorób ogólnoustrojowych. Mogą powodować też powikłania, a nawet zmniejszać skuteczność stosowanych terapii. Tymczasem według danych Ministerstwa Zdrowia [1] na próchnicę cierpi niemal każdy dorosły Polak.

Jak z nią skutecznie walczyć i o czym pamiętać? Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to okazja, żeby przypomnieć, że stan zębów wpływa na zdrowie całego organizmu oraz edukować na temat prawidłowej profilaktyki.

Stan zdrowia jamy ustnej w Polsce

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Mars Wrigley przez firmę badawczą IQS [2] wynika, że zgodnie z zaleceniami – czyli dwa razy do roku lub częściej – dentystę odwiedza tylko 37 proc. Polaków. 16 proc. umawia wizytę, kiedy zaczyna dostrzegać pierwsze symptomy problemów stomatologicznych, a aż 11 proc. na fotel trafia w momencie, kiedy stan zębów staje się już naprawdę zły.

Specjaliści od lat podkreślają, że próchnica to nadal bardzo poważny problem społeczny. Dotyczy on prawie 82 proc. polskich sześciolatków [3]. To znacznie więcej niż średnia z innych krajów Unii Europejskiej. Dla porównania 69 proc. [4]  czeskich sześciolatków ma problem z zębami, na Łotwie odsetek ten spada do 55 proc., a we Francji i Danii już tylko 25 proc. sześciolatków ma próchnicę[5].

- W ciągu 20 lat sytuacja polskich dzieci nieznacznie się polepszyła, jednak nadal jest to mała różnica. 40 proc.  dzieci w wieku 3 lat ma już ubytki próchnicowe. W okresie przedszkolnym częstotliwość występowania próchnicy zwiększa się dwukrotnie. W wieku 5-6 lat, gdy pojawiają się pierwsze zęby trzonowe stałe,  u wielu dzieci są one już zaatakowane przez próchnicę. W Polsce ponad 80 proc.  12-latków ma próchnicę, a przed 18. rokiem życia odsetek ten zwiększa się prawie do 100 proc. - mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.  

Profilaktyka górą

Profilaktyka wymaga odpowiedniej edukacji i świadomości problemu próchnicy. Żeby przeciwdziałać chorobom zębów i dziąseł specjaliści zalecają stosowanie czterech kroków.

Mycie zębów dwa razy dziennie to podstawa, ale samo szczotkowanie nie wystarczy. Należy również używać płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej, żeby oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Po jedzeniu i piciu, zarówno gdy przebywamy w domu, jak i poza nim, warto sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia. Jest to szczególnie ważne bezpośrednio po spożyciu kwaśnych produktów, po których nie należy myć zębów. Czwartym niezwykle ważnym krokiem w trosce o zdrowe zęby są regularne wizyty u dentysty – przynajmniej raz na pół roku. Jeśli przestrzegamy wszystkich zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i diety, wizyty u stomatologa mogą skończyć się jedynie na kontroli potwierdzającej zdrowie naszych zębów.  

Rola bezcukrowej gumy w trosce o zdrowie zębów

POLECAMY W SERWISACH