PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Sanacja uzębienia: długa lista wskazań

ms
30-08-2016, 08:03
Sanacja uzębienia: długa lista wskazań lek. dent. Waldemar Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie (foto: archiwum)
- Celem sanacji uzębienia jest dobro pacjenta i jego bezpieczeństwo. Przypominajmy im zatem, że w wielu przypadkach powinni wykonać pełne leczenie - mówi lek. dent. Waldemar Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Długa lista pacjentów wymagających sanacji zębów
Zabieg sanacji zazwyczaj zaleca lekarz. Coraz więcej specjalistów wymaga przed zabiegami kompleksowego leczenia jamy ustnej. Na zabieg sanacji może skierować pacjenta lekarz ogólny, specjalista np. chirurg, kardiochirurg, onkolog, anestezjolog, ginekolog, ortopeda, ale też ortodonta (przed założeniem aparatu) lub periodontolog.

Powodem jest szereg poważnych zabiegów medycznych, szczególnie chirurgicznych np. operacja serca lub narządu wzroku oraz transplantacje.

Sanację powinni mieć także wykonaną pacjenci przed chemioterapią, radioterapią, kobiety przed zajściem w ciążę, profilaktycznie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale także pacjenci chorujący na niektóre choroby np. reumatoidalne zapalenie stawów (ukryte w organizmie ogniska zapalne pod postacią ubytków próchniczych lub chorych dziąseł mogą zaostrzać przebieg choroby).

Dopasowanie w zgryzie luźnej korony albo nierównej plomby w zgryzie może z kolei zapobiec uszkodzeniu zębów podczas znieczulenia poprzedzającego operację. Sanacja jest więc elementem pełnego i szczegółowego planu leczenia.

Chirurg wraz z anestezjologiem, planując operację, przeprowadzają wywiad z pacjentem w kontekście historii chorób, oceniają jego stan ogólny i jednocześnie oceniają ryzyko, jakie związane jest z zabiegiem. Często też konsultują się ze stomatologiem, aby wykluczyć różne scenariusze.

Długa lista zabiegów obejmujących sanację jamy ustnej:
- wyleczenie ubytków próchniczych,
- wyeliminowanie ewentualnych powikłań chorób przyzębia np. stanów zapalnych i krwawiących dziąseł,
- wyleczenie zapalenia miazgi zębowej, ropnia zęba,
- przeleczenie kanałowe martwych zębów,
- leczenie ortodontyczne, w tym korektę niewłaściwie kontaktujących się zębów szczęki i żuchwy, niewłaściwy kontakt pomiędzy zębami szczęki i żuchwy, ale też np. zdjęcie aparatu stałego w przypadku zdiagnozowania u pacjenta białaczki,
- protetyka,
- pełna higienizacja: usunięcie osadów i kamienia nazębnego,
- ekstrakcja zębów, które nie podlegają leczeniu,
- identyfikacja i zapobieganie potencjalnym ogniskom zakażenia.

Wytłumacz pacjentowi, że infekcja zębów jest jak tykająca bomba
Każdy zabieg, który determinuje potrzebę użycia zastosowania znieczulenia ogólnego, powinien być poprzedzony sanacją jamy ustnej.

Zabieg jest konieczny choćby przed operacjami kardiologicznymi np. przeszczepem serca czy operacją wymiany zastawki serca. Pozwala to wyeliminować każde z obecnych i potencjalnych źródeł infekcji, przedostanie się bakterii do krwioobiegu oraz operowanego miejsca, czego konsekwencją może być np. infekcyjne zapalenie wsierdzia, zagrażające życiu pacjenta.

POLECAMY W SERWISACH