PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rzecznik Praw Dziecka: mówienie, że strach przed dentystą jest objawem molestowania to niedorzeczność

ŁS
18-10-2013, 17:27
Rzecznik Praw Dziecka: mówienie, że strach przed dentystą jest objawem molestowania to niedorzeczność Rzecznik Praw Dziecka: mówienie, że strach przed dentystą jest powodem molestowania jest niedorzeczne (Fot. RPD)
Rzecznik Praw Dziecka stanowczo podkreśla, że nigdy nie formułował tezy jakoby dzieci, które boją się dentysty - są molestowane. Co więcej, podziela on w tym zakresie opinie ekspertów, iż teza zgodnie z którą sam „strach przed fotelem dentystycznym" wskazywał na molestowanie - jest absolutnie niedorzeczna.

Rzecznik Praw Dziecka wyraża głębokie ubolewanie z powodu obaw, jakie mogły zrodzić się z błędnej interpretacji wyrwanego z kontekstu fragmentu publikacji pt. „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci", mówiącej, że „strach przed fotelem dentystycznym" może być przejawem przemocy stosowanej wobec dziecka.  

Takie stwierdzenie nie jest stwierdzeniem Rzecznika Praw Dziecka - podkreśla Marek Michalak. - Należy zauważyć, że wspomniana broszura była materiałem przygotowanym przez lekarzy stomatologów na specjalistyczną, środowiskową konferencję, podczas której dyskutowano o spójności systemu przeciwdziałania przemocy wobec dzieci - dodaje.

Rzecznik podkreśla, że broszura miała na celu wyposażenie polskich dentystów w podstawową wiedzę jak reagować, na co zwracać szczególną uwagę, gdy stwierdzą ślady przemocy u leczonego dziecka. Uwrażliwianie osób wykonujących szczególne funkcje społeczne, takich jak lekarze, na ślady przemocy wobec dzieci, jest ideą, o którą Rzecznik będzie walczył zawsze. Jest to bowiem w interesie dzieci.

Marek Michalak ponownie informuje, że żaden z autorów powyższego opracowania, z tytułu swojej pracy, nie pobrał żadnego honorarium, ani też nie uzyskał żadnej innej korzyści materialnej.

O temacie czytaj więcej:

Czy dentysta ma szansę rozpoznać molestowane dziecko w oparciu o publikację Rzecznika Praw Dziecka?

Prof. Zbigniew Izdebski pozytywnie o publikacji wydanej dla dentystów przez Rzecznika Praw Dziecka

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rzecznik praw dziecka   molestowanie   Marek Michalak  

POLECAMY W SERWISACH