Kolejne działania rządu, zmierzające do opanowania piątej fali pandemii, o których poinformował premier Mateusz Morawiecki, obejmują m.in.:
- przygotowywanie kolejnych łóżek tzw. covidowych;
- darmowe testy w każdej aptece (od 27 stycznia);
- zalecenie pracy zdalnej administracji publicznej, samorządowej,
- wdrożenie procedury, według której każdy, przetestowany pozytywne senior, powinien być w ciągu 48 godzin zbadany w swoim domu przez lekarza pierwszego kontaktu; 
- skrócenie okresu przebywania na kwarantannie do siedmiu dni.

Rada Medyczna zostaje przekształcona w Radę ds. COVID-19, w której zasiadać będą nie tylko medycy, ale również specjaliści z innych dziedzin.  

Adam Niedzielski, minister zdrowia prognozuje, że liczba zakażeń, które podane będą 22 stycznia przekroczy 40 tys. Liczba infekcji podwaja się w skali tygodnia. - W kolejnych dniach dynamicznie przyrasta liczba zleceń i nie widać odwrócenia tej tendencji poinformował szef resortu zdrowia. 

Za zakażenia w ok. 30 proc. odpowiada Omikron. Analizy podają dwa scenariusze rozwoju sytuacji: minimalny to  60 - 70 tys. dziennych zakażeń i maksymalny - 140 tys.  zdarzeń. Szczyt pandemii przewidywany jest na połowę lutego (najwcześniej), na koniec lutego lub na początek marca (najpóźniej). 

Adam Niedzielski wskazał na znaczenie opieki pozaszpitalnej. Lekarze POZ mają obowiązek przyjąć osoby powyżej 60 roku życia na konsultację, o ile senior będzie zainteresowany bezpośrednim spotkaniem z lekarzem.